Добавить работы Отмеченные0
Работа успешно отмечена.

Отмеченные работы

Просмотренные0

Просмотренные работы

Корзина0
Работа успешно добавлена в корзину.

Корзина

Регистрация

интернет библиотека
Atlants.lv библиотека
21,48 € В корзину
Добавить в список желаний
Хочешь дешевле?
Идентификатор:644986
Автор:
Оценка:
Опубликованно: 19.06.2009.
Язык: Латышский
Уровень: Университет
Литературный список: 63 единиц
Ссылки: Использованы
Содержание
Nr. Название главы  Стр.
  IEVADS    3
VISPĀRĒJIE TIESĪBU PRINCIPI TIESĪBU NORMU INTERPRETĀCIJĀ    6
1.1.  Taisnības princips    6
1.1.1.  Taisnības vispārējais jēdziens    7
1.1.2.  Taisnība tiesībās    8
1.2.  Labi tikumi    9
1.2.1.  Labu tikumu jēdziens un saturs    9
1.2.2.  Labu tikumu princips citu valstu tiesībās    11
1.2.3.  Labu tikumu pārkāpuma un likumam pretēja darījuma atšķirības    15
II  SAISTĪBU TIESĪBAS PAMATS UN MĒRĶIS    21
2.1.  Civiltiesību jēdziens    21
2.2.  Tiesisks darījums    23
2.3.  Gribas izteikums    26
2.3.1.  Viltus    28
2.3.2.  Spaidi    30
2.4.  Labu tikumu tipiskie piemērveida gadījumi    30
2.4.1.  Labu tikumu kategorija neatkarīgas Latvijas tiesu praksē (līdz 1940. gadam)    31
2.4.2.  Labu tikumu kategorija mūsdienu tiesu praksē    35
2.4.3.  Labu tikumu pārkāpumu tiesiskās sekas    38
III  TIESĪBU PIEMĒROTĀJA RĪCĪBAS BRĪVĪBA VĒRTĪBU SPRIEDUMOS    46
3.1.  Tiesneša tiesības    46
  KOPSAVILKUMS    50
  ANOTĀCIJA    53
  IZMANTOTĀS LITERATŪRAS UN JURIDISKO AKTU SARAKSTS    55
Фрагмент работы

Diplomdarbā tiek pētīta un analizēta labu tikumu ģenerālklauzula kā vispārējs civiltiesību princips, tā izpratne, loma un nozīme tiesiska darījuma interpretācijā, gadījumos, kad tiek piemērots Latvijas Republikas Civillikuma (turpmāk-Civillikums) 1415. panta tiesiskais regulējums.
Latvijas Republikas Satversmes (turpmāk-Satversme) 1. pants, kas nosaka: ”Latvija ir neatkarīga demokrātiska republika”, ietver sevī tiesiskas valsts pamatprincipus, proti, tiesiskās paļāvības, samērīguma un vienlīdzības principus. Demokrātiskas un tiesiskas valsts principi balstīti uz līdzsvaru starp pamatvērtībām sabiedrībā un tiesību realizāciju. Tiesiskas valsts jēdziens vispirms ir jāsaprot kā domāšanas līmenis, proti, nerakstītu tiesību normu kā cilvēka cieņas, brīvības un taisnīguma atzīšana, tajā skaitā labu tikumu principa ievērošana civiltiesiskās attiecībās. Tādējādi pamattiesības ir nesaraujami saistīts ar privāttiesībām un skatāmas kopsakarībā.
Lai gan Civillikums nesniedz labu tikumu jēdziena definējumu, tas atzīstams kā viens no vispārējiem civiltiesību principiem, „kas tiek atvasināts no dabiskajām tiesībām, funkcionē tiesiskā valstī un ir vispārpieņemti kādā konkrētā tiesību nozarē, tiesību sistēmā vai tiesību lokā”.1
Tādējādi varam secināt, ka tiesību piemērotājam izskatot konkrētus gadījumus, kas attiecas uz tiesiska darījuma spēkā esamības izvērtējumu, ir jāņem vērā tiesību sistēma kopumā, jo kā norādīja tiesību zinātņu profesors V.M.Hvostovs „neviena tiesību norma nav izolēta: visas tiesības ir kā vesels, dibināts uz zināmiem vispārīgiem principiem un noteikumiem, kamdēļ katras atsevišķas normas jēdziens un nozīme ir saprotams tikai šīs normas sakarībā ar citām normām.”2
Nevar nepiekrist Dr.habil.iur. profesora Vasilija Sinaiska viedoklim, kurš uzskata, ka tiesību piemērotājam, izvērtējot konkrētus gadījumus ”ir jāiziet no visas civiltiesību sistēmas (salīdz.4. p.), kas ir normatīvās civiltiesiskās sabiedrības pamats.”3 Tādējādi var iebilst dažu juristu paustajam viedoklim, ka tiesai labu tikumu pārkāpums ir jānorobežo no labai ticībai pretējas rīcības, jo tiesa nevar vienlaikus atsaukties uz Civillikuma (turpmāk-CL) 1. un 1415.pantu. Kas savukārt ir svarīgs apstāklis, lai nošķirtu likumam pretējus darījumus no darījumiem, kas pretēji labiem tikumiem.
Šāda principu dalīta nošķiršana nav nepieciešama, jo kā noradījis tiesībzinātnieks V.Sinaiskis ”civiltiesību pantu iztulkojumam jāievēro ne tikai atsevišķa norma- pants un tam iepriekšējie un sekojošie- bet visas kodeksa normas”4.
Labu tikumu ģenerālklazulas jēdziena nenoteiktība ir tas priekšnoteikums, kas tiesību piemērotājam uzliek par pienākumu CL 1., 5., 4., 1592. un 1415. pantus izvērtēt un interpretēt sistēmiski to kopsakarā.
Lai spētu rast atbildi un izvērtētu labu tikumu kā vispārēja civiltiesību principa nozīmi un lomu tiesību normu interpretācijā un piemērošanā, pamatojoties uz vēsturisko un sistēmisko metodi, diplomdarbā ir izmantoti gan Latvijas republikas, gan citu valstu juristu darbi 20.-30. gados, piemēram, Dr.habil.iur. profesora Vasilija Sinaiska, Konstantīna Čakstes, tiesībzinātnieka V.M. Hvostova, juristu F.Konradi, A.Valtera un citu tā laika autora darbus, kas pētījuši un analizējuši likuma iztulkošanas specifiskās problēmas, tiesību būtību un tiesību normu interpretāciju.
Vienlaikus darbā ir izmantoti mūsdienu autoru darbi, kas devuši būtisku ieguldījumu tiesiskās domas izveidei jautājumos, kas saistīti ar tiesību normu iztulkošanu, proti, Dr.habil.iur.profesora Edgara Meļķiša, Augstākās tiesas senatora J.Neimaņa un Dr.iur. Daigas Iļjanovas un citu autoru darbus, kā arī tiesu praksi, tajā skaitā neatkarīgās Latvijas laikā 20.-30. gados.…

Коментарий автора
Комплект работ:
ВЫГОДНО купить комплект экономия −50,24 €
Комплект работ Nr. 1128150
Загрузить больше похожих работ

Atlants

Выбери способ авторизации

Э-почта + пароль

Э-почта + пароль

Неправильный адрес э-почты или пароль!
Войти

Забыл пароль?

Draugiem.pase
Facebook
Twitter

Не зарегистрировался?

Зарегистрируйся и получи бесплатно!

Для того, чтобы получить бесплатные материалы с сайта Atlants.lv, необходимо зарегистрироваться. Это просто и займет всего несколько секунд.

Если ты уже зарегистрировался, то просто и сможешь скачивать бесплатные материалы.

Отменить Регистрация