Brāļu Kaudzīšu romāns dzīves īstenību netver vienā plāksnē, vienkāršotu līdz melnbaltām krāsām, bet gan atspoguļo to pretējību pilnu un sarežģītu. Tāpēc „Mērnieku laikos” blakus liekuļu pārim Oļiņiem plaši notēlots to pretstats Ilze un Annuža, dziļi reliģiozi cilvēki.
Annužas tēls brāļu Kaudzīšu romānā „Mērnieku laiki”
Sociālā izcelšanās, ģimenes stāvoklis. „Laiks, ir gan, māsiņ, garš, bet stāstīšana īsa, jo labu dienu esmu piedzīvojusi maz un tāpēc arī negribas par pagājušiem laikiem nedz domāt, nedz turēt prātā. To jau tu zini, ka es, kad izgāju no savas puses brālim līdz uz dzīvi, tiku pēc četriem gadiem izprecēta uz muižu pie kalēja. Bērni abi nomira vēdera ligā, un kādus gadus pēc tam sāka vārguļot vīrs; vieta bij jāatstāj un jādzīvo uz nomas, kur grūti spiedāmies cauri, jo pie pelnīšanas netikām nekautrs, tāpēc, ka nevarēja atstāt viņa viena. Pēdīgi vīrs, gandrīz trīs gadus izvārdzis, nomira, un es paliku tīri kā uz klaja lauka. Tad nodzīvoju atkal dažus gadus pie brāļa. Viņš aizgāja pēc vēl tālāk uz Poļu pusi (uz Latgali), man negribējās iet un pie vīra radiem nekādas piemešanās nebij, tādēļ gāju atpakaļ uz muižu, kur man patika labāk nekā citur, un saderēju pie kungiem pavārīšai par palīgu. Tur tad nodzīvoju līdz šim pašam laikam, kamēr šis mazais bērniņš (Liena) izveda mani no turienes. Gribēju vēlreiz redzēt savu veco pusi. Tādēļ nu esmu iestājusi tur iet.” Annužas saruna ar Ilzi.
Dzīvo kā zemākās ļaužu kārtas cilvēks, kalpa sieva, vīrs un divi bērni miruši. Savā mūžā strādājusi gan par pavāra palīdzi, gan mūža nogalē par mazās Anniņas aukli.
Ārējais izskats un vecums. Annužas izskats jaunībā:
1. „Ak tad šī ir tā skaistā Lapenieku Annuža? Vēl tagad salīdzina iznesīgas un cēlas meitas ar viņu.”
Annužas izskats vecumdienās:
1. „Turpretī viņas (Anniņas) biedrene (Annuža), kura stāvēja mūža otrā galā, izskatījās kā rāms, silts un mīlīgs pļaujas laika pavakars, kāds dažu reizi nolaižas pēc pārgājuša negaisa padebeša. Par viņas apģērbu jāsaka tas pats, kas par mazajās apģērbu, tik vien, ka šis bij caurcaurim biezāks un siltāks. Viņas augums bij stipri salīcis, un likās, ka tik vien spieķis, kuru tā stīvi un smagi cilāja, neļāva viņam pavisam salīkt. Zem galvas drānas bij redzami daži nobaltojuši mati. Padusē zem segas viņa nesa maizes nastiņu un dažas grāmatas. Abas šās biedrenes staigāja savu ceļu, brīžam rokās saņēmušās, tik uzticīgi un vienprātīgi, ka neviens neuzdrošinātos domāt sacelt jel kad viņu starpā šķelšanos.”
Galvenās rakstura īpašības. Annuža reliģijā nemeklēja savu labumu, attaisnojumu grēkiem. Lēnprātība, uzticība un strādīgums raksturo šo tēlu. Annuža savā dzīvē pieredzējusi maz labu dienu, ar gaišu prieku viņa atceras vienīgi jaunību. Viņa savā dzīvē ir redzējusi vienīgi rīves, tomēr slavē Dieva žēlastību. Annužas tēla pievilcību rada viņas strādīgums, pašaizliedzība, dvēseles siltums un gādīgums, kas izpaužas rūpēs par Lienu un mazo Anniņu.
…