Šīs visas pazīmes ir diezgan pozitīvas, kaut gan grūti noticēt, ka monarhs tajā laikā spēja pieņemt apgaismotāju idejas, bet tā notika un viņi līdz ar to, bija arī tautas cienīti. Sabiedrībai patika apgaismotāju un apgaismotā absolūtisma pazīmes, jo tie veicināja labāku dzīvi nākotnē.
Sabiedrības progresu 18. gadsimtā veicināja tieši apgaismotais absolūtisms. Apgaismotie monarhi ieviesa tikai dažas reformas, bet revolūcijas rezultātā nodibinātā republika kļuva par modernas valsts un sabiedrības formas modeli, tās konstitūcija paredzēja, viedokļa un vārda brīvību, visu pilsoņu vienlīdzību likuma priekšā, vispārējas vēlēšanu tiesības, darba un profesijas izvēles brīvību un citas tiesības, bez kurām nav iedomājama arī mūsdienu demokrātija. Īstenībā apgaismotais absolūtisms bija mēģinājums spēcināt vai pastiprināt monarhu autoritāti un attaisnot absolūtu varu tās spējā radīt labāku dzīvi tās pavalstniekiem nevis veicināt sabiedrības progresu, tāpēc viennozīmīgi Lielā franču revolūcija bija efektīvāka.
Manuprāt īsumā šajā pārspriedumā esmu izklāstījis savas domas, savu viedokli un nostāju. Visus savus viedokļus es balstīju uz konkrētiem faktiem un viennozīmīgi var secināt, ka apgaismotais absolūtisms ir realitāte. …