Es biju aizbraukusi uz Cēsīm ekskursijā, lai apskatītu pilsētu un iepazīties ar to kā ar tipisku vecpilsētu. Cēsis mani apbūra. Mani priekšstati par pilsētu bija kā par jebkuru no Latvijas pilsētām – mazliet kaut kas no senatnes un daudz moderna un mūsdienīga. Bet, ieraugot pilsētu un pastaigājoties pa tās senajām ielām, man pretī dvesa senatnes noslēpumainība
Cēsis ir tipiska vecpilsēta, jo ir saglabājušās vecās mūra mājas, kas ir celtas no akmeņiem ( no īpaši sarkana akmens). Kaut kas līdzīgs ir redzams Vecrīgā, Kuldīgā un droši vien arī kādā citā senā pilsētā, kur es vēl neesmu pabijusi. Mums paskaidroja, ka nami celti gotikas stilā un to darījuši vācu krustneši. Pabijām Cēsu pilsdrupās. Es zinu, ka tās ir pielāgotas mūsdienu vajadzībām un tur notiek opermūzikas festivāli un simfoniskās mūzikas koncerti.
Pirmo reizi Cēsu novads un Cēsis tika pieminētas Indriķa hronikā, aprakstot 1206.gada notikumus. Šo gadu ir pieņemts uzskatīt par Cēsu pilsētas dibināšanas gadu, lai gan Cēsu apvidus apdzīvotība sākusies jau 1.gt. pirms Kristus.
Cēsis ir bagātas ar valsts nozīmes vēstures, arhitektūras un mākslas pieminekļiem.…