Dabu, cilvēku dzīvību un veselību apdraud tieši cilvēku izraisītās nelaimes – avārijas rūpniecības uzņēmumos, satiksmes negadījumi, ugunsgrēki, kari u.c. Īpaši lielu postu rada avārijas ķīmiskajos uzņēmumos un atomelektrostacijās, kad plašas teritorijas tiek piesārņotas ar ķīmiskajiem savienojumiem un radioaktīvajām vielām. Cilvēki mācās tikai no savām kļūdām. Diemžēl, bet arī ne visi!
Par katastrofu uzskatāms negadījums, kas apdraud cilvēku dzīvību vai veselību, izraisa cilvēku upurus, vai nodara materiālos zaudējumus vai kaitējumu videi.
Cilvēku izraisītās katastrofas:
- tehnogēnās katastrofas (piemēram, ražošanas un transporta avārijas, ugunsgrēki, sprādzieni, komunālo un enerģētisko tīklu pārrāvumi);
- sabiedriskās nekārtības, terora akti un bruņoti konflikti;
- epidēmijas, epizootijas (dzīvnieku infekcijas slimības izplatīšanās), epifitotijas (augu valsts infekcijas slimības izplatīšanās).
Atomenerģijas ražošanas tehniskie riski – Kodolavārijas gadījumā radioaktīvo vielu noplūdes risks Eiropā: 16 %
Katrā AES tehnisku vai cilvēka pieļautu kļūmju dēļ var notikt nopietna avārija, kuras rezultātā apkārtējā vidē nonāk liels daudzums radioaktīvu vielu. Pēc "Vācijas kodolspēkstaciju riska pētniecības studijas - Phase B" oficiālajiem datiem, Vācijas atomelektrostacijās, kuras darbojas 40 gadus, radioaktīvo vielu noplūdes iespējamība ir 0,1 procents. Eiropas Savienībā ir vairāk nekā 150 darbojošos atomelektrostaciju. Tādējādi radioaktīvo vielu noplūdes iespējamība sastāda 16 procentus. Šāda iespējamība atbilst tai, kāda pastāv uzmest 6 ar metamo kauliņu. Visā pasaulē darbojas vairāk nekā 440 atomelektrostaciju. Iespējamība, ka 40 gados notiks radioaktīvo vielu noplūde, sastāda 40 procentus. Atomenerģija rada bīstamus atkritumus - Tāds mantojums nav vajadzīgs nevienam.
..