Disciplinārs pārkāpums ir ar nodomu vai aiz neuzmanības izdarīta prettiesiska rīcība , kas ietver sevī gan darbību, gan bezdarbību, ja tā izdarīta saistībā ar personas ieņemamo amatu un šī persona tajā ir vainojama.1
Katrā iestādē ir sava specifiska disciplīna, kas tiek prasīta no personām, kas ieņem attiecīgu amatu. Līdz ar to disciplināro pārkāpumu veidus nevar konkrēti uzskaitīt. Tomēr, disciplīnas pārkāpuma veidus var klasificēt vairākās kategorijās. Viena no šādām kategorijām ir pienākumu nepildīšana.2 Šajā gadījumā pārkāpums tiek konstatēts, ja netiek pildīts kāds konkrēts rīkojums vai uzdevums vai arī, ja šis rīkojums vai uzdevums ir izpildīts birokrātiski, novēloti, nolaidīgi vai nekvalitatīvi. Piemēram, ja kāds no tiesnešiem atsakās bez jebkāda likumīga pamata no viņa tiesvedībā nodotu civillietu izskatīšanas, tad tā skaitīsies kā pienākumu nepildīšana.
Pārkāpums tiek konstatēts arī gadījumā, kad tiek pārsniegtas amata pilnvaras vai tiek nelikumīgi izmantots dienesta stāvoklis.3 Dienesta stāvoklis galvenokārt tiek izmantots savtīgos nolūkos.…