Ūdens kvalitāte – Ūdens paraugu ņemšana –
Vadlīnijas paraugu ņemšanā dzeramajam ūdenim un ūdenim, ko lieto ēdienu un dzērienu tapšanā.
Sfēra
Šī ISO 5667 daļa nosaka detalizētus principus, kas jāpielieto ūdens paraugu ņemšanas procesā, to tehnikām, apejoties ar ūdens paraugu un uzglabājot. Ietver ūdens apstrādi attīrīšanas iekārtās, šo iekārtu un sadales sistēmu uzraudzību un sistēmas nepilnību meklēšanu. Neietver paraugu ņemšanu no gruntsūdeņiem, akām, dabīgiem un cilvēku veidotiem ezeriem. Paraugu ņemšana ir svarīga ūdens monitoringa daļa. Noteikumiem ir jābūt precīzi noteiktiem, lai varētu nodrošināt rezultātu un statistikas efektivitāti. Paraugu ņemšanas mērķi: dzeramā ūdens efektivitāte attīrīšanas iekārtās, kvalitātes monitorings ūdenim, kas aizplūst no attīrīšanas iek., kvalitātes monitorings ūdenim sadales sistēmā, piesārņojuma avota meklēšana sadales sist., ūdensvadu cauruļu korozivitātes monitorings, materiālu novērtējums caurulēs un to ietekme uz ūdens kvalitāti.
Paraugu ņemšanas procedūra
Vieta
Parauga ņemšanas vieta un vietējie drošības noteikumi ietekmē paraugu savākšanas metodi. Jāzin, vai analīzes tiks veiktas uz vietas, piemēram, smaka, garša, pH, hlors, ozons, izšķīdušais skābeklis, skābju kapacitāte, oglekļa dioksīds, elekrības vadītspēja, to , parauga vizuālā apskate.
Service reservoir
Paraugi jāievāc ieplūstošajās un izplūstošajās vietās no caurulēm. Ūdenim 2-3min ļauj brīvi plūst ņemšanas vietā, lai aizskalotos sastāvējies ūdens. Ja tas ir nepietiekami, aprēķina ūdens apjomu, ko nepieciešams iztecināt no caurules, novērtēt tecēšanas laiku atbilstoši tecēšanas ātrumam. Ņemot iegremdēšanas paraugu, ūdenī nedrīkst iekrist kādi gruži un aprīkojumam jābūt sterilam.
Ūdens attīrīšanas iekārtas
…