Saskaņā ar Kriminālprocesa likuma (turpmāk tekstā – KPL) 1.pantu kriminālprocesa gaitā ir jānodrošina efektīva Krimināllikuma normu piemērošana un krimināltiesisko attiecību taisnīgu noregulējumu bez neattaisnotas iejaukšanās personas dzīvē. Tātad, būtiskākais ir krimināltiesisko attiecību taisnīgs noregulējums. Šāds ir kriminālprocesa mērķis, kuru pēc būtības arī pilda lielākā daļa kriminālprocesa dalībnieku.
KPL ir izveidota atsevišķa sadaļa „Kriminālprocesā iesaistītas personas”, kurā katrā no nodaļām ir noteikta dalībnieku klasifikācija, viņu tiesības un pienākumi, statuss.
Pēc darba autores domām, minētajā sadaļā ir daži aktuālie un problemātiskie aspekti, kas attiecināmi uz kriminālprocesā iesaistīto personu loku kopumā, kā arī dažas problēmas katrā no dalībnieku klasifikācijas grupām.
Pirmkārt, gribētos pievērst uzmanību KPL Pirmās sadaļas struktūrai. Skatoties uz visu sadaļu kopumā, pozitīvi ir tas, ka pilnīgi visi kriminālprocesa dalībnieki par kuriem likumdevējs gribēja pateikt, ir strukturizēti sadalīti attiecīgās nodaļās1, piemēram:
1.Amatpersonas, kuras veic kriminālprocesu (3.nodaļa);
2.Personas, kuras īsteno aizstāvību (5.nodaļa);
3.Cietušais un viņa pārstāvība (6.nodaļa);
4.Citas kriminālprocesā iesaistītas personas (7.nodaļa).…