Dažas jauniešu valodai raksturīgo vārdu un izteicienu tematiskās grupas:
Traks, jucis- nenormāls, kreizī;
Lietot alkoholu, piedzerties- kost, kvasīt, iešmigot;
Saruna ar vecākiem (kad vecāki ko saka)- skalot smadzenes, gruzīt, audzināt;
Nauda- kapeikas, kāposts, manijs, piķis, saņi;
Būt zinošam, saprast, domāt- filtrēt, ierubīties.
Īpašības, kas raksturo jauniešu runu ir emocionalitāte, ekspresivitāte. Lamuvārdi atspoguļo runātāja garastāvokli, tie izsaka spēcīgas emocijas, visbiežāk tiek lietoti lamājoties, vai kā emocionāli iespraudumi. Jauniešiem aktuāla ir nepieciešamība ar vārdiem reaģēt uz situāciju, novērtēt to. Pozitīvas nozīmes izsaucieni: feini!, jēj!, vazāā!, cute!, easy!. Negatīvas nozīmes izsaucieni: shit!, crap!, damn!, fuck!.
Jo pazīstamāki cilvēki, jo uzrunas modeļi daudzveidīgāki un to izvēle plašāka. Lietotā uzruna ir atkarīga no cilvēku savstarpējām attiecībām, no komunikācijas partnera nolūka, vides, kurā norit saruna, no trešā cilvēka klātesamības vai klāt neesamības, no sarunas biedra sociālā statusa un vecuma. Piemēram: uzruna- Eu! Vārds un jautājums- Eu, Evita, vari iedot segu?
Iesaukas ir bieži vērojams uzrunas veids starp jauniešiem. Iesauka var būt patīkama, ja to lieto tuvu draugu lokā, bet dažkārt tiek lietotas arī palamas, kas ir ar negatīvu nozīmi. Piemēram, palamas: kentaurs, fucker, bay face un citi apzīmējumi ir ar negatīvu nozīmi. Taču, piemēram, vārdu salikums „dirty dog” tiešā tulkojumā nozīmē „netīrais suns”, bet draugu lokā tas nav negatīvi, tas apzīmē kādu specifisku darbību, ko nav neviens cits veicis. Iesaukas parasti nav nepatīkamas, jo tās top draugu lokā un tajā arī tiek lietotas.
…