Kognitīvo procesu sistēma ietver: Domāšanu, atmiņu, valodu un runu, uztveri, uzmanību.
“Attīstība ir atdzimšanu virkne.” Kādā noteiktā brīdī psihē notiek tāda kā personību nomaiņa - vienas vietā stājas nākamā (Montesori,24,2019).
Valoda ir mūsu domu galvenais izpausmes līdzeklis, tādēļ valoda un domāšana ir ļoti cieši saistītas. Psihologu aprindās nepastāv pilnīga vienprātība par šīs saistības intensitāti un iedabu, taču pavisam noteikti tiek uzskatīts, ka saikne starp valodu un domāšanu ir ļoti cieša. ( Vorda, 2017)
Uzmanība nepieciešama, lai spētu noturēt fokusu uz konkrētu uzdevumu un to pildīt noteiktu laiku. Tomēr to nevarētu paveikt, ja mēs nespētu atcerēties, kāds bija uzdevums un kā to paveikt. Spēju lietot valodu, izmantot konkrētas zināšanas un apgūt ķermeņa kustības nodrošina daudzveidīgi un pietiekami sarežģīti atmiņas procesi. Tie nodrošina cilvēkam vienotu savā dzīvē gūtās pieredzes stāstu un tādējādi arī personības pamatu. Atmiņas procesiem ir centrālā loma mācīšanās procesā (Oxford dictionary of education, 2015).
Uz sajūtas bāzes veidojas uztvere- izziņas process, kas nodrošina īstenības priekšmetu un parādību atveidojumu apziņā to pazīmju kopumā. Lai rastos uztveres tēls, ir jāveic ārējā vai iekšēja izpētes darbība, aktivitāte, kuras rezultātā ar sajūtām iegūtā informācija tiek apkopota, sintezēta, veodojot vienotu tēlu.Uztveres spēja veidojas un attīstās pieredzes rezultātā.…