2011–2015 гг.
Secinājumi
Lai gan Latvijas ārējā ekonomika piedzīvoja diez gan strauju kritumu 2008.gadā, tomēr tai izdevās veiksmīgi atkopties, pateicoties eksporta palielināšanas aktivitātēm, kas arī kļuva par galveno atlabšanas kritēriju. Protams, ir svarīgi atcerēties, ka Latvijas ekonomika ir maza un tai ir gan savas priekšrocības, gan trūkumi. Kā trūkumu var minēt tās spēcīgo atkarību no ārējā tirgus un ārējās ekonomiskās situācijas izmaiņām, jo mainoties situācijai partnervalstīs, tiek ietekmēta arī Latvijas situācija.
Taču ir arī pozitīvi, ka Latvijas mazā ekonomika spēj straujāk pielāgoties un ārējais tirgus ir pietiekami plašs, lai tai būtu kur izvērsties, īpaši jau apstrādes rūpniecības produktu eksportā, tā kā mazā teritorija samazina iespējas ieguves rūpniecībai. Nevajadzētu arī aizmirst par pakalpojumu eksportu. Tieši šīs nozares tad arī veicināja eksporta attīstību un ārējās ekonomikas uzlabošanu no 2006.-2011.gadam.
Eksporta attīstīšanā nozīme bija ne tikai rūpniecības attīstīšanai, bet arī ārvalstu investīciju piesaistei un ārzemju partneru piesaistei Latvijā. Kā jau minēts, lai gan tika saglabāts diez gan stabils stāvoklis šajā ziņā, būtu vērts aplūkot tālākas iespējas piesaistīt jaunus partnerus un vairāk investīciju, lai saglabātu šo stabilo izaugsmi.
Galvenie mērķi, lai šo stabilitāti saglabātu ir jau iepriekš minētā apstrādes rūpniecības attīstība un investīciju piesaiste, kā arī ciešākas attiecības ar sadarbības partneriem. Kopumā var secināt, ka, lai arī izaugsme sāk samazināties, Latvijas ārējā ekonomika šobrīd ir diez gan stabila.
…
21.gs. sākumā Latvija piedzīvoja diez gan strauju ekonomisko un labklājības augšupeju – palielinājās algas, pieauga ražošanas apjomi, īpaši tādās nozarēs kā būvniecība, palielinājās privātais patēriņš. Latvija piedzīvoja tā sauktos „treknos gadus”. Taču šī izaugsme bija neilga. Palielinoties privātajam patēriņam un pieprasījumam pēc tādām precēm, kā elektroiekārtām un automašīnām, palielinājās arī importa apjomi, kas pieauga daudz straujāk nekā eksports. Savukārt iedzīvotāji pieņemot, ka šāda labklājība būs mūžīga, uzņēmās lielas kredītsaistības un centās operēt nekustamo īpašumu tirgū, cenšoties nopelnīt. Drīz vien šīs situācija rezultātā Latvijā iestājās ekonomiskā krīze. Šie notikumi skāra ne tikai iekšējo, bet arī ārējo tirgu. Lai uzlabotu ārējo ekonomisko situāciju bija nepieciešams veikt virkni pasākumu, kas pamatā bija saistīti ar eksporta veicināšanu un partnervalstu attiecību ilgtspējīgu saglabāšanu. Šajā darbā tiek raksturots Latvijas ārējās ekonomikas atveseļošanās process. Sākotnēji tiek apskatīta situācija 2006.gadā un uzsvērta ekonomikas jūtība pret ārējām izmaiņām. Tālāk tiek aplūkots, kā savstarpēji saistās eksports un atveseļošanās process, kā arī uzsvērti procesi, kas palīdzēja uzlabot gan eksportu, gan ārējo ekonomisko situāciju kopumā – rūpniecības pielāgošanās ārējam tirgum, ārvalstu tiešo investīciju piesaiste un citi aspekti, kā arī aplūkota situācija šobrīd. Analīzei tiek izmantoti Centrālās statistikas pārvaldes dati, Ekonomikas ministrijas pārskati un ekspertu publikācijas Latvijas presē.
- Latvijas ārējās ekonomikas atveseļošanās
- Latvijas rublis
- Tirgus ekonomika. Sociālisma ekonomikas modelis
-
Ты можешь добавить любую работу в список пожеланий. Круто!Tirgus ekonomika. Sociālisma ekonomikas modelis
Эссе для университета2
-
Latvijas rublis
Эссе для университета3
-
Latvijas izaugsme
Эссе для университета5
-
Latvijas makroekonomiskā analīze
Эссе для университета1
-
Latvijas ārējie ekonomiskie sakari
Эссе для университета3