-
Osvalda Zebra romāns "Gaiļu kalna ēnā"
Kuras epizodes (notikumi) romānā man šķita visnozīmīgākie? Notikumi, kas veicina manu personīgo izaugsmi.
Spēcīgu ietekmi atstāja notikuma atspoguļojums Gaiļkalnu māju pagalmā, kur sastopas sen nesatikušies bērnības draugi – Rūdolfs un Arvīds. Šajā brīdī saskaras abu pretējo pušu viedokļi par turpmāko vēstures notikumu gaitu, mani aizkustināja Arvīda viedie vārdi par cilvēka darba tikumu. Gļēvais un raksturā vājais Rūdolfs, aizslēpies ar nemiernieku bandas draugu Friča, Kārļa un Valda mugurām, pilns baiļu, tomēr gatavs sastapt Arvīdu, lai aicinātu pievienoties “Melnajam piecniekam”. “Varenais saimnieks, bagātais un skolotais Gaiļkalnu saimnieks un arī draugs. Tā īsti – vienīgais, kā tagad rādās. Gan viņš būs prātīgs un nāks mums talkā, gan pratīs atrast kopīgu valodu ar valdonīgo Frici un parupjo Kārli. Un tad kopā tas būs īsts drosmīgu un karstu siržu cietoksnis”.
Tomēr patiesība izrādās rūgta un iznīcinoša – Arvīds negrasās ņemt dalību un pievienoties revolucionārajai kustībai. “Jautājumi jārisina ar skaidri izteiktām kopīgām prasībām. Nevis blandīties apkārt, bļaut mītiņos un savus ļaudis biedēt ar pistolēm. Rūdolf, kuru tu gribi nobiedēt? Mani? Tos, kas sēž Kaķa krogā un sapņo par tādu pasaku valstību, kur manta no debesīm kritīs? Jo darba cilvēkus ar to neiebiedēsi – viņi zina, ka no pašu vien viss atkarīgs, ne no karogu vēcinātājiem”. Turpinādams Arvīds raksturo vidējo latviešu strādnieku: “Katrs zvejnieks varētu maz gados kļūt bagāts, bet viņš ir, pirmkārt, vieglprātīgs, otrkārt, dzērājs, treškārt, slinks un pilnīgi baudas cilvēks… Visa nopelnītā nauda nokļūst caur rīkli vēderā.”
Manuprāt, šī tēma ir nezūdoša, vienmēr aktuāla un pamācoša – jebkuru sasniegumu pamatā ir darbs, apņēmība un gribasspēks.
…
Kādi temati, kādi jautājumi atklāti romānā? Romāna autors, manuprāt, centies lasītāju ievest divās pasaulēs, vienlaikus iesaistot it kā paralēlās tematikās. Viena ir cieši saistīta ar Latvijas vēsturi, ar 1905. gada nemieriem, kas bija svarīgs laiks gan Latvijai kā valstij, gan tās iedzīvotājiem. Romānam caurvijas to dienu vēsturiskie notikumi, autors arī katru notikumu raksturojis ar atsaucēm uz konkrēto notikumu. Romāna darbība risinās 1905. gada revolūcijas notikumu ēnā, iesniedzoties arī 1906.gadā, atspoguļoti to laiku notikumi gan Rīgā, gan ārpus tās. Lasītājam tiek dota iespēja iejusties tā laika Rīgas slepenpolicijas darbā, slepenpolicista Jāņa Dāvusa ikdienā un pārdomās par trauksmainajiem notikumiem Rīgā, 1905. gadā. Tāpat arī attēlots revolucionāro ideju dzimšanas process Latvijas laukos, kā “sarkani drapētajā Tautas teātrī bars jaunekļu un jaunkundžu skaļi spriedelē par taisnīgumu un revolucionāro garu, kas šurp ceļojot no Francijas…”. Spilgti raksturota dažādu Latvijas tā laika iedzīvotāju iesaiste, pārdomas, priekšstati par to, kādai būtu jābūt jaunajai “lietu kārtībai” Latvijā. “Ar cara valdīšanu nu ir cauri. Krievijā jau sagatavota jauna – tautas pārvalde. Mums vēl jātiek galā ar muižnieku varu, kas tur cieti mūsu senču mājas… Būsim “Melnais piecnieks”, mudina Fricis. “– Zosucāļi, – mūsu raibo piecnieku nokristī sešu septiņu gadu skuķis”.
- Andrieva Niedras romāns „Līduma dūmos”
- Mans ceļš zinību kalnā
- Osvalda Zebra romāns "Gaiļu kalna ēnā"
-
Ты можешь добавить любую работу в список пожеланий. Круто!Mans ceļš zinību kalnā
Эссе для средней школы1
-
Andrieva Niedras romāns „Līduma dūmos”
Эссе для средней школы5
Оцененный! -
"Mazs akmentiņš no kalna velties sāk" /I.Ziedonis/
Эссе для средней школы1
-
Regīnas Ezeras romāns "Aka"
Эссе для средней школы2
-
Recenzija par filmu un grāmatu "Nāves ēnā"
Эссе для средней школы2