Okupācijas muzeja aura nevienu neatstāj vienaldzīgu - tā liek aizdomāties, ielūkoties pagātnē, liek paskatīties uz sevi. Tagad mums ir brīva zeme, mums ir mūsu valoda, mūsu tradīcijas, mūsu izvēle. Attēlos pie sienām redzamas ļaužu sejas – reti kurā viešams smaids, vērojams skarbums, nogurums, dažām - nolemtība. Okupācijas režīms paņēma daļiņu no katra latvieša dvēseles...
Latvijā pirmais padomju okupācijas periods datējams no 1940. gada 17. jūnija līdz 1941. gada 7. jūlijam, kas piedzīvotās brutālās necilvēcības dēļ pazīstams ar apzīmējumu “Baigais gads”. 1941.g. 22.jūnijā sākās Lielais Tēvijas karš, pēc kura Latvijas teritorijā ienāca vācieši, atnesot līdzi arī fašistiskās idejas, Hitlera noteikumus, nežēlību. 1944.g. jūlija beigās tika iesākta t.s. Rīgas operācija, kas paredzēja Rīgas un Latvijas teritorijas atbrīvošanu no vāciešiem.
Hitlerieši, ienākot Latvijas teritorijā, radīja neizmērojamus postījumus – Rīgas materiālās, kulturālās u.c. vērtības tika izlaupītas vai vienkārši iznīcinātas, nedarbojās pilsētas transports un komunikācijas, bija iznīcināts dzelzsceļa tilts, bija uzspridzināta Ķeguma hidroelektrostacija un daudzas palīgstacijas – šo sarakstu varētu turināt vēl un vēl! Cieta arī citas pilsētas un lauku rajoni.…