Socioloģija ir zinātne, kas pētī sabiedrības likumsakarības un procesus, kas apvieno vai nošķir cilvēkus kā indivīdus. Viens no sociālajiem faktoriem ir jēdziens- ģimene.
Atbilstoši mūsdienu sabiedrības paradigmai - ģimene ir cilvēku savstarpējo attiecību veids, kurā cilvēku kopdzīve ir balstīta uz attiecībām un kurā cilvēki formē ekonomisko vienību, rūpējas par bērniem, nodrošina sabiedrības sociālo atražošanos.
Vēsturiskajā aspektā ģimene ir tāda struktūra, kurai inerce piemīt daudz lielākā mērā nekā sabiedrībai kopumā. Ģimene saglabā senču tradīcijas, bet sabiedrība visu laiku cenšas radīt novācijas- kaut ko nomainīt, kaut ko aizstāt.
Ģimenē cilvēki apgūst sabiedrībā nepieciešamās sociālās lomas — vīrs, sieva, dēls, meita, radinieks, uzkrāj sociālo pieredzi un iemaņas, kas ir būtiskas, lai darbotos plašākā sociālā kontekstā. (1, 2)
Uzskatu, ka mūsdienās ģimene vairs tik ļoti nenodarbojas ar sabiedrības sociālo atražošanu, bet gan veido cilvēka garīgo stabilitāti un drošību, kā arī vairo atbildības sajūtu indivīdos. Prognozes, kas notiks ir institūciju ‘’ģimene’’ izteikt ir grūti, skatoties Latvijas vai pasaules mērogā situācijas var būt ļoti dažādas.
…