Romānā ir saskatītāmi divu līmeņu konfliktus. Viens no šiem konfliktiem ir mācītāja amata kandidāta un inženiera cīņa par savām idejām un mērķiem. Šajā risinājumā izpaužas rakstnieka veiksme noturēt kāpinātu un dinamisku sižetisko risinājumu, kas romāna beigu nodaļās gan atslābst, notiek izlīdzinājums un samierināšanās.
Otrs konflikts veidojas saskaroties starp latviešu tautu un vācu muižniecību.
A. Niedra pieder pie rakstniekiem, kas tiecās paredzēt tautas likteni nākotnē, un šīs idejas viņš attēlosavā romānā „Līduma dūmos”. Par piemēru tiek ņemta viena ģimene un tās problēmas, iekšējie konflikti un raksturi. Cilvēku likteņos atbalsojas gadsimtu ilgā vēsture, un šīs vienas ģimenes locekļu dažādie ceļi kopumā veido plašu laikmeta ainu.
Andrieva Niedras tēlainā un vienlaikus racionālā pieeja, kādā viņš lasītājam piedāvā ieskatu tā laika problēmās, kas skar ne tikai cilvēka kā indivīda, bet arī vispārējo politisko ievirzi, šķiru atšķirīgo domāšanu un varu, kas ir tikai apsveicami.
Aplūkojot tā laika problemātiku, kas risināta romānā, šo problemātiku var aplūkot arī divdesmit pirmajā gadsimtā, jo arī mūsdienu cilvēks ikdienā sastopas ar šķiru īpatnībām un uz ielas nemanot garām var paiet pa kādam baronam vai savas idejas nesējam Strautmalim. Galvenā doma, ko lasītājam cenšas sniegt autors ir iespēja saskatīt šos personāžus ne tikai sev apkārt, bet šo literāro varoņu rakstura iezīmes meklēt arī sevī un aizdomāties kā cilvēks rīkotos atbilstošās situācijās.
…