Ja runājam par relatīvi stabilo demokrātijas attīstību Latvijā, tad spriežot pēc J. Rozenvalda darba „Demokrātija: Problēmas un perspektīvas”isaprotam, ka šī procesa izvērtējumam tika izmantota IDEA metodika. Tā pieņem, ka visām demokrātiskām sabiedrībām ir līdzīgas problēmas, arī to, ka demokrātijas ideja ir vienota un, ka iedzīvotāji spēj vislabāk izvērtēt demokrātiju savā valstī. IDEA metodika kombinē „iekšējos” un „ārējos” kritērijus. Pie „iekšējiem” kritērijiem piederēja sabiedrības viedokļa izmaiņas gadu gaitā. Par ārējiem var nosaukt Latvijas salīdzinājumu ar citām, veiksmīgākām un attīstītākam valstīm, kurās valda starptautiski atdzīta politika.
Var secināt, ka IDEA galvenais uzdevums ir sniegt sabiedrībai ieskatu Latvijas demokrātijas attīstības problēmas, ņemot vērā valstu atšķirīgās kultūras tradīcijas un iedzīvotāju attīstības līmeni.
No pārskata secinu, ka konsociālā demokrātija ir Latvijai nepiemērota, turpretī Latvijai piemērotāka šķiet etniskā demokrātija un multikulturālā demokrātija.…