Vajadzība pēc romiešu tiesībām Viduslaiku Eiropā radās, jo pilsētu izaugsme un attīstība radīja vajadzību pēc izglītotiem juristiem līdz ar to arī pēc tiesībām, kas atbilstu šim laikmetam.
Runājot par universitāšu lomu romiešu tiesību atdzimšanā, tad tā ir neaizstājama, jo Boloņas universitāte, tā ir vieta, kur atdzima romiešu tiesības, proti, ‘’Digestas’’ tika komentētas glosās, tikai glosatori novērsa kļūdas tekstā. Glosa – romiešu tiesību paskaidrojumi uz lapu malām, savukārt, skaidrotājus un komentētājus sauca par glosatoriem. Juristi, kurus sauca par glosatoriem pasniedza apstrādātus un precizētus Justiniāna kodifikācijas Institūciju, Digestu un Novelu tekstus.
Tagadnes romiešu tiesības jeb pandektu tiesības ir recepētas un modernizētas romiešu tiesības.
Roma ir attīstījusies no mazas klejojošu kareivju kopas līdz milzīgai un varenai impērijai. Romiešu tiesībām ir ļoti liela nozīme kā toreiz, tā arī tagad. Viduslaikos romiešu tiesības bija pamats kultūras izaugsmei. Balstoties uz romiešu tiesībām jaunajos laikos izstrādāja Civiltiesību kodeksus. Arī Latvijas 1937.gada Civillikums ir veidots pēc romiešu tiesību principiem. Zinot romiešu tiesības jurists orientēsies visu valstu tiesībās, kuras balstās uz romiešu tiesību principiem.
…