Manuprāt, starptautisko un Eiropas Savienības tiesību ietekme uz Latvijas tiesību sistēmu ir ļoti būtiska, jo tās gan pozitīvi veicina Latvijas valsts attīstību un virzību, gan sekmē sadarbību un integrāciju nodrošināšanu. Viens no tiesību sistēmas aspektiem ir Eiropas Savienības reģionālā politika un strukturālie fondi.
Pirms iestāšanās ES aktuāls bija jautājums par Latviju ES nākotnes strukturālās politikas kontekstā. Eiropas Komisija katrai nākotnes dalībvalstij ieteica īstenot pasākumu kopumu, kas sastāvētu no 5 soļiem:
l. solis
• Reģionālo atšķirību noteikšana un statistikas datu bāzes izveidošana reģionu līmenī.
2.solis
• Likumdošanas (juridiskās) bāzes izveidošana strukturālās politikas iedarbināšanai un īstenošanai. Šī pasākuma rezultātā valstī vajadzētu būt izstrādātai visaptverošai un integrētai strukturālajai politikai un prioritāšu un mērķu vadlīniju kopumam.
•Nacionālās attīstības stratēģija izstrāde un nacionālās reģionālās attīstības koncepcijas izstrāde.
3.solis
•Efektīvu administratīvo struktūru izveidošana centrālās valdības līmenī, kas noteiktu skaidru ministriju kompetences sadalījumu, starpministriju koordinācijas mehānismu un nozaru (transports, vide, zemkopība utt.) tehnisko vienību izveidošanu.
• Attiecīgo budžeta procedūru izveidošana, tai skaitā finansu sadalījuma mehānismu (valsts pasūtījuma, valsts atbalsta, godīgas konkurences politika utt.) sakārtošana un monitoringa, novērtēšanas un kontroles procedūru iedarbināšana.
• Efektīvu īstenošanas procedūru izveidošana, tai skaita operacionālās kapacitātes nostiprināšana, kas sevī ietver specifisku finansu instrumentu izstrādi un dažādu sektorālo instrumentu koordināciju.
…