Tā šobrīd izpaužas gan savus ne tik apzinīgos sugas brāļus kontrolējot un tiem aizliegumus uzstādot, gan neapstrīdami eiropiskās valsts metropolē administrējot, ik pa brīdim uz provinci aizskrienot un tā neaizskaroši tos lauku cilvēkus pamācot. Abos gadījumos vakarpusē savā dzīvoklī, caur televizora ekrānu CNN pasauli vēlreiz pārraugot, vari justies ar sevi apmierināts, jo tur aiz muguras palikušajā šīszemes daļā – par ligzdu malām redzami stārķu stāvi joprojām apliecina mūsu ģēnos paaudžu vēl neizskausto, no senčiem mantoto bijību pret citviet mierīgi apēdamām vai izšaujamām vērtībām.
Lai arī Latvijas Republikas likums par īpaši aizsargājamām dabas teritorijām nosaka, ka “Aizsargājamās teritorijas.. tiek izveidotas, aizsargātas un apsaimniekotas nolūkā: saglabāt sabiedrības atpūtai, izglītošanai un audzināšanai” – ne visas šādas teritorijas tiek izveidotas, lai “saglabātu un aizsargātu dabas daudzveidību” un “nodrošinātu zinātniskus pētījumus un vides aizsardzību”. Latvijā ir 5 dabas rezervāti, kuri praktiski slēgti tūristiem. Gaujas Nacionālajā parkā ir 4 teritorijas ar dabas rezervāta statusu, kur prioritāte ir dabas vērtību un procesu saglabāšanai un uzturēšanai.
19.gs.,kad strauji pieauga ražošanas apjomi, par apkārtējās vides piesārņošanu sabiedrība vēl īpaši neuztraucās. Mūsu gadsimtā situācija mainījās. Ražošana un apdzīvotība pieauga tādos apjomos, ka apkārtējās vides aizsardzība kļuva nepieciešama valsts politikas sastāvdaļa, lai sabiedrība pati sevi neiznīcinātu.…