Kas ir matemātika?
Matemātika (grieķu: mathēmatikē - "mācība", "zinība") ir zinātne par reālās pasaules objektu telpiskajām formām un kvantitatīvajām attieksmēm. Tās pamatjēdzieni ir skaitlis un lielums. Cilvēkus, kuru mērķis ir izprast un veicināt tālāku matemātikas attīstību, sauc par matemātiķiem.
Matemātikā pētāmo objektu un procesu idealizētās īpašības ir noformulējamas aksiomu veidā, bet pēc tam no tiem ar loģiskiem secinājumiem un likumiem tiek izvestas citas patiesas īpašības (teorēmas). Vispārēji šāda teorija veido pētāmā objekta matemātisko modeli.
Matemātikas vēsture.
Līdz 17. gadsimta vidum matemātika pētīja galvenokārt skaitļus un ģeometriskas figūras. 17. gadsimtā sākās strauja matemātikas attīstība, izmantojot mainīgā lieluma un funkcijas jēdzienus. Par atsevišķām matemātikas nozarēm izveidojās variāciju rēķini, diferenciālģeometrija, varbūtību teorija, skaitļu teorija, kombinatorika. Matemātikas attīstības mūsdienu posms sākās 19. gadsimtā, kad izveidojās kompleksā analīze, grupu teorija, neeiklīda ģeometrija, matemātiskā loģika, topoloģija, kopu teorija, funkcionālanalīze. 20. gadsimtā paplašinājas matemātikas lietojuma forma, ciešāki kļuva tās sakari ar citām zinātnēm. Atzīmēsim, ka mūsdienās ir daudzi matemātikas profesori un universitāšu pasniedzēji, kas uzskata, ka matemātika nav zinātne. Tas ir tāpēc, ka matemātikas pētāmie objekti nav atrodami realitātē. Visām citām zinātnēm pētāmie objekti ir arī realitātē.…