Ikdienā gandrīz katrs cilvēks sastopas ar uzņēmējdarbību gan iepērkoties, gan braucot ar sabiedrisko transportu un daudzos, daudzos citos viedos. Tā kā ar kārtīgi termiņos un godīgi nomaksāto nodokļu summu kā arī ievērojot katra uzņēmēdarbības veida atbildības iestāšanos nepieļaušanu vien ir par maz, tad ir vērts noskaidrot, kādi vēl uzņēmējdarbības pārkāpumu viedi vēl pastāv, lai nepieļautu kāda pārkāpuma ietāšanos.
Darbam par pamatu esmu izmantojusi Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksu un LR likumus, kā arī tiesu praksi administratīvo pārkāpumu lietās, kā arī lietās, kas izreit no administratīvi tiesiskajā attiecībā.
1.Administratīvie pārkāpumi (AP)
“Par AP atzīstama prettiesiska, vainojama (ar nodomu vai aiz neuzmanības izdarīta) darbība vai bezdarbība, kura apdraud valsts vai sabiedrisko kārtību, īpašumu, pilsoņu tiesības un brīvības vai noteikto pārvaldes kārtību un par kuru likumā paredzēta administratīvā atbildība(AA).”1
1.1 AP izdarīšana ar nodomu
“AP atzīstams par izdarītu ar nodomu, ja persona, kas to ir izdarījusi, ir apzinājusies savas darbības vai bezdarbības prettiesisko raksturu, paredzējusi tās kaitīgās sekas un vēlējusies vai apzināti pieļāvusi šo seku iestāšanos.”2
Piemērs, Ceļu Policija aptur vieglo automašīnu un lūdz uzrādīt vadītājam dokumentus, vadītājs to nedara, vēlāk policists palūdz vadītāju izkāp no automāšinas – vadītājs atkal nepakļaujas.
Tātad – vadītājās apzinās savu prettiesisko rīcību un pieļauj šo seku (nepakļaušanos) iestāšanos.
1.2AP izdarīšana aiz neuzmanības
“AP atzīstams par izdarītu aiz neuzmanības, ja persona, kas to ir izdarījusi, ir apzinājusies savas darbības vai bezdarbības kaitīgo seku ietāšanās iespēju, kaut gan tā varēja tās paredzēt”.
…