1.Antīkās filozofijas trdc aizsākums Milētā: Talēts, Anaksimends: *sākuma* atklāsme Efesas Hērakleita aforismos.
Filosofija rodas, kā mītu skaidrošana un filozofija ir sociāla f-ja, kas palīdz jaunā līmenī dibinātas cilvēcīgas attiecības.
Milētas skola- fiziologi, dabas pētnieki pievēršas kosmosam ne cilv., trūkst pašreflekcijas. Visus vieno materiālistiskais monisms- apzīmē koncepciju, kas atbilst vienam pasaules sākuma. (vieliska viela; šī viena pamatviela ir visuma daba, kodols, būtība, kas veido kosmosu; šī viela ir paškustīga visos pasaules procesu sākumos. Raksturīgs hilozoisms- viela ir dzīva, paškustīga, visi iniciējoša viela. Par cēloni domā tikai pirmdaļu izteiksmē, pastāv tikai materiālais cēlonis. Pirmsākumam –dievišķas iezīmes.domāt par visu kā vienību.
Talēts:
1. pasaules pamatviela ūdens- vai nu visa sastāvā ir ūdens, vai arī viss radies no ūdens (Aristotelis paskaidro- ūdens ir visa veida barības pamatā; ūdens dod siltumu un tātad ir dzīvības nosacījums; visu lietu sākums ir mitrums; visās sēklās ir mitrums) =>galvenais uzdevums paskaidrot dzīvības pastāvēšanu.
2. animisms- tādu priekšmetu sistēma, kas piedēvē dzīvību nedzīvām lietām. Pasauli caurauž dzīvība un viss ir dieva pilns. (akmens ir dzīvs, jo pievelk metālu. Tas, kas ir dzīvs ir dvēsele)
3. kosmoloģija- zeme peld virs ūdens, cietais neturas gaisā, ūdens ir visa sākums, pats neizzūd tikai mainās.
Anaksimands:
1. pamatviela apeiros- bezrobežīga daba. Atrodas kustībā, kura rezultātā izdalās pretstatu pāri- siltais/ aukstais; sausais/ mitrai, tie kopā kombinē visus elementus. Telpiski- bezgalīgais, kvalitatīvi nenoteiktais- pēc dabas ir atbilstošāki( visu aptver un ieskauj; visu vada un virza, neiznīcīgs un mūžīgs tātad dievišķs)
2. kosmoloģija- zeme ir cilindriska, tā atrodas visuma centrā, kur to notur spēka līdzsvars. Debesu ķermeņus nes apļi un lodes, kuros tie turās tie ir redzami jau ir cauruļveidu ejas.
3. zoogonija- dzīv. radušies no dūņām karstuma ietekmē. Cilv. iznēsājušas zivis.
4. no kā esošais rodas tajā arī tie iet bojā ar nepieciešamību, jo tie atlīdzina viens otram un maksā sodu par netaisnību saskaņā ar laika nolikumu. Mēs esam uz citu rēķina. Lietām jānomainās tā ir bezpersoniska kārtība.
Anaksimens:
1. senākais izteikums R-filosofijas vēsturē
2. pamatviela- gaiss (migla-mitrs gaiss) Visu izmaiņu pamatā kondensēšanās – saraušanās (aukstums), izplešanās (karstums). Rašanās parametri- aukstums/ karstums.
3. pasaules dzīvības spēks-elpa. No tā viss rodas un par to atkal viss sadalās.
*Sākuma* atklāsme Hērakleita aforismos – Visa sākums ir logoss, jeb kosmiskā uguns-visu radošā un mūžīgā uguns. Uguns ir saistīta ar priekšstatu par nemitīgu kustību. Šo pasaules izkārtojumu neviens nav radījis tas vienmēr tāds ir, būs un ir bijis. Mūžīgi dzīvā uguns uzliesmojoša un mērā nodziestoša. Hērakleita laika izpratne ir vnm cikliska- viss vnm ir bijis uguns un sākuma punktu viņš runā nekā par laicīgu punktu laika telpā, bet kā par mūžīgo logosu –mūžīgi dzīvo uguni kā materiālo cēloni. Logoss, kas ir sākums kā radoša, paškustīgā ugunī un ir tik par mūžīgs. Tas ir klātesošs pasaulei un tas ir pats pasaules ritms, harmonija, likumība un likumsakarība.
…