1.Pilna apdrošināšana
W = 20 000
S = 20 000
Q = 6 500
T = 6 500
2.Virsapdrošināšana
W < S
W = 2 000
S = 30 000
T = 6 500
3.Zemapdrošināšana
W = 30 000
S = 20 000
T = 4 000
Proporcionālā sistēmā parādās apdrošinātā daļa. Jo lielāka ir starpība starp apdrošināšanas summu un vērtību, jo lielāks ir apdrošinātāja ieguldījums nelaimes gadījumā.
Pirmais risks darbojas gadījumos, kad nav iespējams vai ir sarežģīti noteikt objekta vērtību. Piemēram gadījumos, kad apdrošinātājs pats apdrošina arī savu atbildību, jo ir grūti noteikt, kāda ir īpašuma reālā vērtība.
Klauzula – atruna.
Apdrošināšanas risks
1.Risks ir bīstamība, kas draud objektam.
2.Risks ir acīmredzmība apdrošināšanas gadījumam.
3.Risks ir notikums vai notikumu grupa, kuru apdrošina.
4.Risks ir pats apdrošināmais objekts.
5.Atbildības summa ir apdrošināšanas summa.
Apdrošināšanas vienošanās, kurā ir paredzēta apdrošinājuma summa ir zemāka par apdrošinātā objekta faktisko vērtību.
Virsapdrošināšana – īpašuma apdrošināšana virs tās faktiskās vērtības, ievērojot kompensācijas principu apdrošinātājs šādā situācijā drīkst klientam atlīdzināt vienīgi to apdrošinājuma summas daļu, kas nepārsniedz īpašuma faktisko vērtību.
W < S S = W
Apdrošināšanas tiesiskās attiecības darbojas:
1.pirms apdrošināšanas gadījuma;
2.pēc apdrošināšanas gadījuma.
Pirms apdrošināšanas gadījuma apdrošināšanas ņēmējam jāsamaksā apdrošināšanas prēmija un jāseko, lai risks apdrošinātajam objektam nepalielinātos. Ja risks ir palielinājies, ir nepieciešams rakstiski informēt apdrošinātāju un rakstiski saņemt atbildi. Parasti mainās pielikumi, nevis pati polise. Ja apdrošināšanas prēmija nav samaksāta, tad apdrošinātājs var lauzt līgumu vai apturēt apdrošināšanu.
Pēc apdrošināšanas gadījuma apdrošināšanas ņēmējam ir nekavējoties jāinformē apdrošinātājs, jāpieņem mēri, lai novērstu vai mazinātu negatīvas apdrošināšanas sekas. Ja tas nav izpildīts, apdrošinātājs var atteikt izmaksāt prēmiju. Ja visi pienākumi ir izpildīti, tad apdrošinātājam ir jāizmaksā prēmija vai apdrošināšanas summa.
Kad apmaksā zaudējumus, tad apdrošināšanas summa nevar būt lielāka kā īpašuma faktiskā vērtība. …