1962.gada ASV Paraugkriminālkodeksa izstrādi veica Amerikāņu tiesību institūts. Amerikāņu tiesību institūts ir organizācija, kas apvieno aptuveni pusotru tūkstoti vadošo ASV juristu: teorētiķus un praktiķus. Savas darbības sākumā, vairāk nekā četrdesmit gadus atpakaļ, tas galvenokārt nodarbojās ar vispārīgo tiesību normu „krājumu” izstrādi tādos jautājumos kā īpašums, līgumi u.t.t. Vēlāk tas pievērsās likumdošanas reformai, kas vēsturiski jau bija nobriedusi. Paraugkriminālkodekss ir šīs likumdošanas reformas rezultāts.
Šis kodekss ir desmitiem gadu ilgs lielas daļas amerikāņu juristu darbs: pasniedzēju, tiesnešu, advokātu, ieslodzījuma resora darbinieku, to personu, kuras nodarbojas ar nosacīti notiesāto un nosacīti pirms termiņa atbrīvoto uzraudzību, kā arī kriminologu un psihiatru, piemēram, slavenie kriminologi Gļuks un Selins, bijušais Federālā ieslodzījuma resora direktors Venneta, psihiatrs Gutmahers. Paraugkriminālkodeksa izstrāde Rokfellera centram izmaksāja aptuveni 500 tūkst. dolāru.
Šim kodeksam ir raksturīgs tas, ka ņemot vērā to lielo speciālistu skaitu, kas pie tā strādāja, tas ir uzskatāms nevis par kādas juristu grupas viedokli, bet, cik tas ir iespējams, par visas valsts juridiskās kārtas vai tās vairākuma viedokli.
Paraugkriminālkodekss tika izstrādāts uz rūpīgas statūtu un vispārīgo tiesību, ņemot vērā arī krimināltiesisko doktrīnu, analīzes un apkopošanas bāzes. Pēc viena no tā izstrādātāja, profesora Švarca vārdiem, Paraugkriminālkodekss ir „aicinājums uz tiesību reformu, bet ne dogmatisks apstiprinājums vienīgajam pareizajam grūto krimināltiesību problēmu risinājumam. Kodekss tika iecerēts kā „paraugs”, bet ne „vienīgais”, kas būtu jāpiemēro identiskā formulējumā visur”.
…