Atpūtas vieta dārzā. Veidošana, plānošana.
Atpūta, brīvais laiks un dārzs mūsu straujajā dzīves ritumā kļūst aizvien svarīgākas tēmas. Dārzs ar tā zaļumu un augiem ir brīnumjauka miera oāze, kas dāvina mums saskarsmes prieku ar dabu. Reizēm pietiek pat ar nelielu atpūtas brīdi – vienkārši pasēžot ziedošo krumāju paēnī, lai noņemtu dienas garumā uzkrāto stresu un sakopotu spēkus kārtējo uzdevumu veikšanai.
Dārzs jāplāno tā, lai tas apmierinātu visu mājinieku vajadzības, nevis sagādātu tikai sūru darbu, cerības un bailes. Tādēļ ir svarīgi, lai ikviens ģimenes loceklis izteiktu savas vēlmes un jau pašā sākumā noskaidrotu, kādu savu dārzu vēlētos redzēt un cik ilgā laikā tiks veikta tā labiekārtošana un pilnveidošana.
Veidojot dārza shēmu vajadzētu vadīties pēc plānošanas principiem un noskaidrot savas vajadzības:
Kādai vajadzībai dārzs būs paredzēts? Vai dārzā no agra pavasara līdz rudens pirmajām salnām ziedēs puķes? Varbūt zeme galvenokārt tiks izmantota dārzeņu audzēšanai? Vai tajā plānots iegūt ražu?
Vai dārzā būs kāda vieta arī atpūtai? Tiks radīta vieta bērnu rotaļām?
Vai zemes gabals atrodas atklātā vietā? Cik lielu platību un cik ilgu laiku dienā to apspīd saule?
Kurus dārza struktūrelementus vēlas saglabāt un kurus grib mainīt? Vai tiek plānots izveidot mauriņu, izrakt dīķi, ierīkot lapeni?
Papildinot dārzu ar jauniem struktūrelementiem ir jāņem vērā zemes gabala kopplatība un jau esošās strukturālās iezīmes.
Ja dārza aprūpei neatliek daudz brīvā laika, ieteicams izvēlēties tādus augus, kuriem nav nepieciešama īpaša aprūpe.
Vai nebūtu lietderīgi lūgt padomu dārza dizaineram vai ainavu arhitektam? Ja nē, tad būtu ļoti labi jāzina, ko tieši vēlas izveidot savā dārzā?…