Latvijas Republikā līdzās likumdošanas un izpildu varai pastāv neatkarīga un objektīva tiesu vara, kas ir viens no galvenajiem demokrātiskas un tiesiskas valsts garantiem. Tiesu varai jānodrošina, lai sabiedrības locekļu starpā valdītu tiesību augstākais mērķis – taisnīgums. Saskaņā ar likuma „Par tiesu varu” 3.panta 2.daļu, katrai personai ir garantētas tiesības, lai uz pilnīgas līdztiesības pamata, atklāti izskatot lietu neatkarīgā un objektīvā tiesā, tiktu noteiktas šīs personas tiesības un pienākumi vai pret to vērstās apsūdzības pamatotība, ievērojot visas taisnīguma prasības.
Krimināllietās tiesu spriež tiesa, izskatot un izlemjot tiesas sēdēs pret personām celto apsūdzību pamatotību, attaisnojot nevainīgās personas vai arī atzīstot personas par vainīgām noziedzīga nodarījuma izdarīšanā un nosakot tām sodu (likuma „Par tiesu varu” 6.pants). Procesuālo kārtību krimināllietās Latvijas Republikas teritorijā nosaka Kriminālprocesa likums, kas ir vienota un obligāta visās krimināllietās.
Tiesu apmeklējumu mērķis bija uzzināt, kā Latvijas Republikas tiesās tiek īstenoti demokrātiskas un tiesiskas valsts principi, t.i., Latvijas Republikas Satversmē garantētās cilvēka pamattiesības (Satversmes 90.pants – „ikvienam ir tiesības zināt savas tiesības”, 92.pantā iekļautā tēze – „ikvienam ir tiesības uz advokāta palīdzību”) un kā tiek realizētas un vai tiek ievērotas procesuālās tiesības.
Krimināllietas izskatīšanu pirmajā instancē apmeklēju savā dzīvesvietā Jūrmalā – Jūrmalas pilsētas tiesā, Tirgoņu iela 21, kas darbojas Rīgas apgabaltiesas darbības teritorijā, bet otrajā instancē – Rīgas apgabaltiesā, Brīvības bulvārī 31.…