2.pasaules kara laikā notika sabiedroto valstu – ASV, Anglija, PSRS vadītāju tikšanās augstākajā līmenī. 1943.g. novembrī Anglijas – Čerčils, PSRS – Staļins, ASV – Rūzvelts tikās tikās Irānas galvaspilsētā Teherānā (Teherānas konference), lai apspriestu kara gaitu Eiropā. Nolēma sākt uzbrukumu Normandijā (Ziemeļfrancijā), (atklāt otro fronti).
1945.g. februārī Jaltā (Krimas konference). Šajā laikā Padomju karaspēks bija ieņēmis lielāko daļu A-Eiropas un PSRS sāk tur veidot savas marionešu valdības. Tas satrauca Angliju un ASV, tāpēc Staļins apsolīja:
Pēc kara sarīkot šajās A-Eiropas valstīs brīvas vēlēšanas
PSRS apsolīja 2-3 mēnešus pēc kara izbeigšanās Eiropā, pieteikt karu Japānai
Nolemts Vāciju sadalīt okupācijas zonās – franči, angļi, ASV, PSRS
Nolēma izveidot ANO – starptautisku organizāciju miera saglabāšanai
1945.g. jūljā Staļins, Čerčils un Trumens tikās Potsdamā (Potsdamas konference) Vācijā. Trumens pieprasīja, lai Staļins sarīko A-Eiropā brīvas vēlēšanas. Staļins atteicās.
Domstarpības par A-Eiropas nākotni sašķēla sabiedrotos. Pēc 2.pasaules kara PSRS un ASV bija kļuvušas par pasaules superlielvalstīm. Nesaskaņas starp ASV un PSRS bija neizbēgamas, jo šo valstu sabiedriskās sistēmas bija pretējas. Kā PSRS, tā ASV centās piesaistīt pēc iespējas vairāk valstu, lai palielinātu savu ietekmi.
Sākās Aukstais karš (1945. – 1991.) Situācija pēc 2.pas.kara PSRS un ASV bija atšķirīga . ASV teritoriju gandrīz neskarā kara darbība. Tur bija attīstīta rūpniecība, lauksaimniecība, tās militāro varenību nodrošināja atomieroči. …