Automātiskās regulēšanas un kontroles sistēmas tiek veidotas, lai uzturētu dažādus iepriekš noteiktus parametrus, piemēram, temperatūru, mitrumu, spiedienu, plūsmu, apgaismojuma līmeni, pieļaujamo piesārņojuma līmeni. Automātiskās kontroles iekārtas nodrošina drošu operāciju sadarbību starp mehāniskajām un elektroniskajām iekārtām. Tiek izmantotas digitālas, mehāniskas, pneimatiskas, mehāniskas, elektroniskas kontroles iekārtas, cilvēku iesaistīšanās notiek tikai ieslēdzot un izslēdzot aparatūru, kā arī piemērojot vajadzīgos izejas nosacījumus.
Automātiskās regulēšanas tehnikas mērķis ir atbrīvot cilvēku no mehāniskā (ar roku vadāmā) regulēšanas procesa, lai līdz ar to atbrīvotu viņu no nogurdinoša darba. Automātiskas regulēšanas sistēma sastāv no regulējama objekta un regulēšanas elementiem, kuri iedarbojas uz objektu ja tiek izmainīts viens vai vairāki regulējamie mainīgie parametri. Ieejošo signālu ietekmē mainās regulējamie mainīgie parametri. Regulēšanas sistēmas pamatuzdevums ir sasniegt tādus izejošos mainīgos regulējamos parametrus, kuri maz atšķirtos no iestādītiem, un uzturēt tos.
1. attēlā redzams regulēšanas piemērs, kurā aplūkots trauks ar ūdeni, kurā jāuztur līmenis. Ūdens padeve šeit ir mainīga, izplūdi regulē vārsts, to darbina pludiņš, kurš savukārt ir sensors ar sviras mehānismu. Vēlamo līmeni var regulēt, pārvietojot pludiņa sviras ass punktu uz augšu vai leju. Attiecības starp novirzi no vēlamās vērtības un vārsta ieregulējumu saskaņo mainot sviras posmu attiecības. Proporcionālās regulēšanas realizācija santehnikā izmantota skalojamās kastes uzlabošanai, sk. 2. attēlu.
…