Skeleta funkcijas.
Balsta funkcija. Skelets veido izturīgu organisma karkasu, pie tā piestiprinās mīkstie audi, tas apņem iekšējos orgānus.
Aizsargfunkcija. Kauli aizsargā praktiski visus cilvēka iekšējos orgānus. Galvaskauss un mugurkauls aizsargā centrālo nervu sistēmu; krūšu kurvis – sirdi, plaušas, lielos asinsvadus, aknas un liesu; iegurnis –vēdera dobuma orgānus.
Kustību funkcija. Pie kauliem piestiprinās gandrīz visi skeleta muskuļi. Lielākajai daļai viens gals piestiprinās pie viena kaula, otrs - pie cita kaula. Ķermeņa kustības notiek muskuļiem saraujoties. Šīs muskuļu kontrakcijas pārvieto kaulus, tādējādi, tiek veiktas ķermeņa kustības.
Asinsrade. Pieaugušam cilvēkam plakano kaulu sarkanajās kaulu smadzenēs veidojas asins šūnas - eritrocīti, leikocīti un trombocīti. Cilvēkam piedzimstot, sarkanās asins šūnas jeb eritrocīti veidojas liesā un aknās.
Minerālvielu krātuve. Kauls ir veidots no minerālvielām – Ca un P. Tās piešķir kaulam izturību un veido 2/3 no kopējās kaula masas. Kaulus var uzskatīt par organisma Ca un P krātuvi, jo tajos atrodas aptuveni 95% no visa Ca un 90% no P. Minerālvielas ir nepieciešamas arī citām dzīvības procesu norisēm cilvēka organismā. (Ca nepieciešams muskuļu kontrakcijām, asins recēšanas procesiem, P ietilpst nukleīnskābju sastāvā). Skelets ir saistīts ar praktiski visām orgānu sistēmām.…