MODERNA BETONA KOMPONENTES
Betons ir kompozīts materiāls, kas sastāv pamatā no saistvielu vides, kurā ir iedziļinātas pildvielu daļiņas vai fragmenti. Hidrauliskā cementa betonā saistvielu vidi veido hidrauliskā cementa un ūdens maisījums.
Pildvielas ir granulēts materiāls, piemēram smiltis, grants, drupināts akmens vai domnu izdedži, ko lieto kopā ar cementējošu substanci, lai izgatavotu hidrauliskā cementa betonu, vai javu. Par rupjām pildvielām sauc pildvielu daļiņas, kas ir lielākas par 5 mm (zemēs ar angļu mērvienību sistēmu - daļiņas, kas ir lielākas par 4,75 mm) un to maksimālais caurmērs betona maisījumos mūsdienās parasti nepārsniedz 70 mm, lielāka izmēra pildvielas lieto tikai specializētos masu betonos.
Domnu izdedži ir dzelzs ražošanas industrijas atlikuma produkts, ko iegūst drupinot izdedžus, kas ir sacietējuši atmosfēras apstākļu iespaidā.
Pildvielu materiāls, kas nāk tiešā ceļā no kalnu drupu iežu ieguves rajoniem ir sastopami arī betonam kaitīgi piemaisījumi – māli, putekļi, organiski piemaisījumi sēra un sērskābes sāļu savienojumi. Upju un jūras smiltīm un grantij šādu piemaisījumu ir ievērojami mazāk.
Būvjavas ir cementa, smilšu un ūdens viendabīgs maisījums, jeb parasti tas ir tas pats betons, tikai bez rupjām pildvielām. Cementa java ir cementējošā materiāla un pildvielu maisījums, parasti smalko pildvielu, kam pievieno pietiekamu daudzumu ūdeni, lai iznāktu lejamas konsistences betons, bet neveidotos javas komponentu segregācija. Torkrētbetons attiecas uz javām vai betoniem, kas tiek pneimātiski transportēti caur elastīgu cauruli un izmesti no tās ar lielu ātrumu uz iepriekš sagatavotas virsmas.
…