1.Plazmatiskās membrānas uzbūves komponentu (lipīdu, olbaltumvielu, ogļhidrātu) raksturojums.
Trīsslāņu membrānu mozaīkveida modelis, kurā membrāna sastāv no olbaltumvielām, taukiem un ogļhidrātiem. Olbaltumvielu daudzums membrānā sastāda no 40 līdz 60%, bet visu pārējo aizņem lipīdi. Lipīdu molekulu uzbūve ir diezgan savdabīga – vienu molekulas galu veido hidrofīlas grupas un tās spēj kontaktēt ar ūdeni, bet otrs gals sastāv no ogļūdeņražu ķēdītēm un ir hidrofobs, tātad ūdens no tā atgrūžas.
2.Plazmatiskās membrānas funkcijas.
Tās svarīgākā īpašība ir puscaurlaidība.
3.Vielu pasīvais transports – vienkāršā un atvieglotā difūzija.
Vielas var difundēt cauri membrānai patstāvīgi vai ar citas vielas palīdzību – ja izšķīdušas vielas izkļūst cauri membrānai bez „nesēja” palīdzības, tad šādu procesu sauc par fizikālo jeb parasto difūziju.
Olbaltumvielas – „nesēji” atvieglo vielu transportu cauri plazmatiskajai membrānai, izmantojot koncentrācijas gradienta virzienu un nepatērējot enerģiju. Šādu transporta veidu sauc par atviegloto difūziju.
4.Osmoze.
Difūzijas process, kurā caur membrānu difundē tikai šķīdinātājs. Osmoze notiek tikai vienā virzienā – no zemākas koncentrācijas uz aug
stāku.
5.Aktīvais transports, Na+/K+ sūknis, tā nozīme.
Aktīvais transports- OBV jeb „nesēji” spēj transportēt vielas šūnā vai ārā no tās- tas ir aktīvais transports. Ja šis process notiek vienā virzienā, tad tas ir – nesaistīto (nesaslēgto)
vielu transports, bet ja vielu transports notiek abos virzienos, tad tas ir sasaistītais (saslēgtais, sajūgtais) vielu transports.
Na/K sūknis- šo jonu koncentrācija šūnā tiek uzturēta aktīvi pārvietojot Na jonus no šūnas ārā un K jonus šūnā iekšā. Sūkni iedarbina ATP. Liela K koncentrācija nepieciešama OBV sintēzei, glikozei, fotosintēzei u.c. procesiem. Na šūnā piesaistās pie membrānas OBV molekulas un tā maina komformāciju.…