1. 16. jautājums
Ir lieliski attēlota tā laika sapulces norise pagasta vietnieka pulka sanāksmes ainās. Līgumā ar Mērnieku runasvīri kā galvenāko vērtību izceļ maltīti, ko solas izmaksāt pēc zemes mērīšanas darbu pabeigšanas. Ilzes un Lienas bērēs savukārt var saskatīt tā laika tradīcijas. Bērēs sanāca kā tuvi, tā netik tuvi ļaudis. Sākumā tiek noturēts aizlūgums, tad tuvinieki runā dziesmu pantus, bet Pietuka Krustiņš norunā bēru runu. Bērēs sanākušo lokā valda jautrība, līksmība. Pēc sadzīves ainām var noprast, kādi bija tie laiki - cilvēki kļuva mantkārīgi, aizmirstot par baznīcas vērtībām. Cilvēkus sāk interesēt nauda, vēlme apspriest apkārtējos.
2. 17. jautājums
Es raksturotu Annužu kā veco laiku cilvēku, jo viņa dzīvoja, paļaujoties uz saviem instinktiem, uzskatiem. Viņa arī rūpējas par apkārtējiem.
Švauksts savukārt ir pārejas laiku cilvēks. Viņam svarīgi izcelties vāciešu aprindās, tādēļ viņš velk pilsētnieku drēbes, cenšas runāt vāciski, kā arī cenšas līdzināties tiem, kuri valda pār cilvēkiem vai ir augstākā amatā.
Kā jauno laiku cilvēku es varētu raksturot Lienu. Viņa ir dzīvespriecīga, labsirdīga un nepakļaujas citu viedoklim un iegribām. Liena dara tā kā viņai tīk un nebaidās izteikt savu viedokli.
…