Kāpēc jāpēta dzīvnieki?
Daudziem cilvēkiem neiropsiholoģija ir zinātne, kas ir saistīti vienīgi ar cilvēku, nevis dzīvnieku pētīšanu. Tā ir kā mācība par cilvēka smadzenēm un cilvēka uzvedību. Šīs idejas piekritēji uzsver, ka cilvēka neiroanatomija un kognitīve procesi stipri atšķiras no dzīvnieku. Kā nekā cilvēki lasa, raksta un veic daudz dažādas lietas, ko, piemēram, pērtiķi un žurkas nedara.
Daudziem cilvēkiem ir grūti saprast un pieņemt ka arī citu dzīvnieku pētīšana var būt ļoti informējoša un noderīga. Kāds reiz bija noteicis, ka evolucionārā distance starp cilvēku un žurku ir pārāk liela, lai varētu iztikt valīdus vispārinājumus. Daudzi zinātnieki apgalvoja, ka salīdzināšanai nevar izmantot laboratorijas dzīvniekus, jo tie esot neīsti un dīvaini dzīvnieki, deģenerāti, salīdzinājumā ar saviem savvaļas brāļiem.
Neiropsiholoģijā dzīvnieku izpētē trīs galvenie virzieni ir: 1)smadzeņu funkciju pētījumi, 2) eksperimenti, kas palīdzētu izveidot cilvēka neiroloģisko traucējumu modeli, 3) eksperimenti, kas varētu aprakstīt smadzeņu evolucionāro attīstību.
Lai varētu veikt salīdzināšanu, ir jāizvēlas pēc iespējas cilvēkam līdzīgākas dzīvnieku sugas. …