„Socializācija ir process, kurā indivīds apgūst uzvedības modeļus, sociālās normas un vērtības, kas nepieciešamas viņa veiksmīgai funkcionēšanai pastāvošajā sabiedrībā. Socializācija aptver visus kultūras, apmācības un audzināšanas procesus, ar kuru palīdzību cilvēks iegūst sociālu dabu un spēju piedalīties sabiedrības dzīvē.”1
Socializācija turpinās visu cilvēka mūžu un aptver visu cilvēka dzīves ciklu. Cilvēka dzīves cikls sastāv no pieciem apakšcikliem:
Bioloģiskais cikls- pamats visiem pārējiem cikliem. Tas ir cilvēka organisma etapveida attīstības process, kura ietekmē veidojas organisma konstitūcija.
Psiholoģiskais cikls- ģenētiski noteiktās psihiskās matrices etapveida attīstības un pārvēršanās process indivīda psihiskajā konstitūcijā.
Vecumposmu cikls- indivīda hronoloģiska dzīves fāžu maiņas process.
Ģimeniskais cikls- personības etapveida iekļaušanās sociālo institūtu un lomu sistēmā, kas nodrošina cilvēku dzimuma reprodukciju un pēcnācēju sākotnējo socializāciju.
Profesionālais cikls- personības sociālā, profesionālā statusa etapveida veidošanās process sabiedrības sociālās stratifikācijas sistēmā.…