1.Tiesvedību veidi civillietās –
Civilprocess sastāv no atsevišķiem procesiem, tādēļ ka ir iespējami dažādu veidu strīdi, kuriem pakārtoti tiesvedību veidi.
Visbiežākais tiesvedību veids ir prasības tiesvedība. Tā ir vērsta uz privāto subjektu strīdu risināšanu. Strīdi var būt gan par mantiska, gan nemantiska rakstura jautājumiem. Procesa puses ir prasītājs un atbildētājs. Procesuālais dokuments, ar ko tiek ierosināta prasības tiesvedība, ir prasības pieteikums. Prasības tiesvedība kā īpašs process nodalīts maza apmēra prasījumu process, kas paredz vienkāršoto kārtību par naudas prasījumiem līdz 3000 eiro (parāda pamatsumma). Maza apmēra prasības var tikt skatītas arī rakstveida procesā, pārējais prasības tiesvedībā skatāms mutvārdu procesā. CPL ir noteiktas prasības pieteikumā ietveramā informācija, maza apmēra prasībām ir īpaša MK apstiprināta veidlapa prasības pieteikumam. Prasības tiesvedībā tiesvedība noslēdzas ar spriedumu.
Sevišķā tiesāšanās kārtība paredz konstatēt noteiktu apstākļu pastāvēšanu, ja nav iespējams tos konstatēt citādi kā tiesāšanās ceļā, piemēram, kādu juridisku faktu, maternitāte/paternitāte, maksātnespēja u.c. Šajā kārtībā nav strīda. Procesa subjekti ir pieteicējs, kurš vēršas tiesā, lai konstatētu jau pastāvošu faktu. Šajā kārtībā nekad nebūs pretējās puses, bet var būt ieinteresētās personas, jeb personas, kuras var skart tiesas spriedums. Procesuālais dokuments, ar kuru uzsākas tiesvedība, ir pieteikums. …