1. Likums par tiesu varu.
Pieņemts 15.12.1992.
LR tiesu spriež tikai tiesa. Tiesu vara LR-kā pieder rajonu (pilsētu) tiesām, apgabaltiesām un Augstākajai Tiesai. Katrai personai ir tiesības uz tiesas lietas iztiesāšanu likumā noteiktajā procesuālajā kārtībā. Nav pieļaujama speciālu tiesu izveidošana, kuras neievēro ar likumu noteiktās procesuālās normas. Tiesu lietu izskatīšanas principus un kārtību nosaka LR Satversme, lik. Par tiesu varu, civilprocesuālie, kriminālprocesuālie un administratīvie procesuālie likumi. Civillietās tiesu spriež tiesa, izskatot un izlemjot tiesas sēdēs lietas par strīdiem, kas saistīti ar fizisko un juridisko personu civiltiesību, darba tiesību, ģimenes tiesību un citu tiesību un likumīgo interešu aizsargāšanu. Rajona (pilsētas) tiesa ir pirmā instance civillietām, krimināllietām un lietām, kas izriet no administratīvi tiesiskajām attiecībām. Apgabaltiesa ir pirmās instances tiesa tām civillietām, krimināllietām un saimnieciskajām lietām, kuras saskaņā ar likumu ir piekritīgas apgabaltiesai. Apgabaltiesa ir apelācijas instance civillietām, krimināllietām un administratīvajām lietām, kuras izskatījusi rajona (pilsētas) tiesa vai tiesnesis vienpersoniski. LR Augstākās Tiesas sastāvā ir:
1) Senāts; 2) četras tiesu palātas: Civillietu tiesu palāta, Krimināllietu tiesu palāta, Saimniecisko lietu tiesu palāta un Konstitucionālās uzraudzības tiesu palāta. Augstākās Tiesas Senāts ir kasācijas instance visās lietās, kuras izskatījušas rajonu (pilsētu) tiesas un apgabaltiesas. Augstākās Tiesas Senāts ir pirmā instance konstitucionālās uzraudzības lietās.
2. Lietas sagatavošana iztiesāšanai. Sagatavošanas sēde.
Lietas sagatavošana iztiesāšanai ir patstāvīga procesa stadija, kuras galvenais mērķis ir nodrošināt lietas pareizu un savlaicīgu izskatīšanu. Šī stadija arī dod iespēju pusēm realizēt savas procesuālās tiesības un savlaicīgi sagatavoties lietas iztiesāšanai. Galvenais jautājumu loks, kam tiesnesim jāpievērš uzmanība šajā stadijā, ir lietā nozīmīgu apstākļu precizēšana; to personu, kurām jāpiedalās lietas izskatīšanā sastāva noteikšana; to pierādījumu, uz kuriem pamatoti pušu prasījumi un iebildumi, pietiekamības novērtēšana. Sagatavojot lietu iztiesāšanai, tiesnesis vienpersonīgi var izlemt lietas dalībnieku lūgumus par trešo personu pieaicināšanu vai pielaišanu, pierādījumu nodrošināšanu, liecinieku izsaukšanu, ekspertīzes noteikšanu, rakstveida vai lietisko pierādījumu pieprasīšanu, kā arī ir tiesīgs pieprasīt no lietas dalībniekiem rakstveida paskaidrojumus, lai precizētu lietas apstākļus un pierādījumus. Sagatavošanas tiesas sēdes nepieciešamība ir atkarīga no tā, cik kvalitatīvs ir prasības pieteikums un kādi ir lietas dalībnieku lūgumi, kā arī rakstveida paskaidrojumos izteiktie argumenti. Nosakot pierādījumu iesniegšanas termiņus, kā arī pienākumu atbildēt un laikus iesniegt pierādījumus, tiek uzlabota lietas sagatavošanas kvalitāte, kā arī nodrošināta sacīkstes un pušu vienlīdzības principa pilnīgāka ievērošana. Ja tiesnesis ir noteicis sagatavošanas sēdi, šāds lēmums lietas dalībniekiem ir saistošs.…
- Atbildes uz eksāmena jautājumiem civilprocesa tiesībās
- Civilprocesa tiesības
- Civilprocesa tiesības
-
Ты можешь добавить любую работу в список пожеланий. Круто!Civilprocesa tiesības
Конспект для университета6
-
Atbildes uz eksāmena jautājumiem civilprocesa tiesībās
Конспект для университета14
-
Civilprocesa tiesības
Конспект для университета5
-
Civilprocesa tiesības
Конспект для университета18
-
Civilprocesa tiesības
Конспект для университета8