Tās ir sabiedriskās attiecības, kuru dalībniekiem ir savstarpējās juridiskās tiesības un pienākumi, kas viņus saista. Tiesisko attiecību dalībnieku tiesības un pienākumi, kas ir paredzēti tiesību normās, nosaka iespējamo pienācīgās uzvedības mēru ( tās „ramjus”, „robežas” ). Tiesiskās attiecības rodas tad, kad rodas likumā paredzētie fakti ( līgums ).
Tiesiskām attiecībām piemīt vairākas īpatnības:
1.rodas starp likumā noteiktām personām, starp personām un lietām;
2.dalībniekiem savstarpējas uzvedības noteikumi ir stingri noteikti, viņi ir individualizētu, konkrētu tiesību un pienākumu īstenotāji;
3.vienmēr rodas uz tiesību normu pamata;
4.realizāciju aizsargā valsts.
Civiltiesiskām attiecībām ir sava noteikta struktūra, kas sastāv no trim elementiem:
1.Subjekts
2.Objekts
3.Saturs
2.Tiesību subjekts
Tiesību subjekts ir tiesisko attiecību dalībnieks, kuram ir subjektīvās tiesības un juridiskie pienākumi. Tiesību subjekts ir persona ( fiziskā vai juridiskā ), kurai ( atbilstoši likumam ) ir spējas būt apveltītai ar tiesībām un realizēt tās, kā arī pildīt pienākumus tieši vai ar sava pārstāvja starpniecību, kā arī tiesību subjekts ir tiesisko attiecību nepieciešamais elements visās tiesību nozarēs, lai gan katrā no tām tiesību subjektam piemīt sava specifika. Tā, piemēram, civiltiesiskajās attiecībās cilvēki ( indivīdi ) iesaistās kā fiziskās personas, bet organizācijas un valsts institūcijas – kā juridiskās personas.…