Uz Zemes vērojama liela augu un dzīvnieku daudzveidība. Tā atkarīga no vietas ģeogrāfiskā stāvokļa un klimatiskajiem apstākļiem. Dabas zonas ir plašas teritorijas ar līdzīgām temperatūrām, nokrišņu daudzumu un režīmu, noteiktiem augšņu tipiem, augu un dzīvnieku valsti.
Cilvēku saimnieciskās darbības rezultātā pirmatnējās ainavas daudzās dabas zonās ir ievērojami mainījušās. Dabas zonas mainās virzienā no poliem uz ekvatoru, kā arī palielinoties augstumam virs jūras līmeņa.
Arktiskie tuksneši
Arktiskie tuksneši atrodas arktiskajā klimata joslā. Tur ir viszemākās temperatūras, visu klāj sniegs un ledus. Veģetācija tikpat kā neveidojas, mīt dzīvnieki, kas spēj izturēt lielu aukstumu. Šie rajoni nav piemēroti cilvēku dzīvei.
Tundra
Tundra atrodas subarktiskajā klimata joslā. Ziema ir 8 mēnešus gara, tumša un auksta. Vasara ir īsa, gaiša un vēsa. Vasarā daudzgadīgā sasaluma augsnes nespēj atkust. Gada vidējā temperatūra ir zem – 15 °C. Mūžīgs sasaluma slānis. Nokrišņu daudzums gadā mazāk nekā 300 mm. Veģetācijas perioda ilgums gadā mazāk nekā 30 dienas. Tundrā neaug koki. Aug tikai zāle, ziedaugi, pundurkoki un krūmi. Lauksaimniecība nav iespējama. Dzīvo ziemeļbrieži, ligzdo putni, mīt dažādi kukaiņi. Iedzīvotāji nodarbojas ar briežkopību.…