1. Darba tiesību priekšmets, metodes, sistēma.
DT ir darba tiesību normu kopums, kas ar vienotu metodi regulē darba un ar tam cieši saistītas attiecības, kas veidojas darba sabiedriskās organizācijas rezultātā vai plašākā nozīmē attiecības darba tirgū.
DT ir tiesību normu kopums, kas vērsts uz attiecību regulēšanu, kuras veidojas darbinieku darba procesa pildot darba devēja noteiktus funkcionālus pienākumus, kuru realizācija tiek nodrošināta ar īpašam metodēm, kas ietilpst minētas tiesību nozares priekšmeta.
DT regulē sabiedriskās attiecības, kas veidojas darba organizācijas un algota tirgus funkcionēšanas procesā.
DT priekšmetu sastāda sabiedriskās attiecības, ko regulē DT normas.
Darba organizācijas formas ir: 1) sabiedriskā darba organizācija 2) tehniskā darba organizācija.
DT priekšmetā ietilpst arī attiecības, kas veidojas no darba attiecībām, darba attiecības ir attiecības starp cilvēkiem, kas saistītas ar darbu. Darba attiecībām raksturīgas šādas specifiskās iezīmes:
tas veidojas saistībā ar ļaužu tiešo darbību darba procesā;
darba izpildītāja iekļaušana konkrētā uzņēmuma darbinieku kolektīvā, pakļaujot minēta uzņēmuma darba kārtībai;
darbinieka iekļaušana noteiktā uzņēmuma darbinieku kolektīvā, balstīta īpaša juridiskā faktā darba līgumā;
preču naudas forma, tai piemīt atlīdzības forma;
personisks raksturs;
darba attiecību saturs veidojas darbiniekam izpildot noteiktā veida darbu.
Darba tiesību priekšmetam ir raksturīgs tajā ietilpstošo sabiedrisko attiecību daudzveidība, kas pastāv pirms, pavada vai izriet no darba attiecībām:
nodarbinātības un darba iekārtošanas attiecības – ietver sevī 3 veidu sabiedriskās attiecības: 1) attiecības starp darba meklētāju un darba iekārtošanas iestādi 2) starp FP un darba devēju saistībā ar minētas personas pieņemšanu darbā 3) starp darba iekārtošanas iestādi un darba devēju
organizatoriskās pārvaldes attiecības – veidojas kopīgā darba organizācijas un pārvaldes procesā starp darba devēju un darbinieku kolektīvu, piem., nosakot kopīgos darba nosacījumus;
darbinieku profesionālas sagatavošanas un kvalifikācijas paaugstināšanas attiecības – ietver sevī 3 sab.att. veidus: 1) jaunu darbinieku sagatavošana no personu loka, kam agrāk nav bijusi nekāda profesija; 2) otras profesijas sagatavošana un apmācība; 3)kvalifikācijas un prof. meistarības paaugstināšana;
sociālās partnerības attiecības – vērstas uz normālu attiecību izveidošanu un attīstību starp darbinieku un darba devēju, pastāvot vadošai un zināmā mērā valsts koordinējošai lomai;
darba līguma pušu civiltiesiskās atbildības darba sfērā attiecības – iedalās 2 veidos: 1) zaudējumu piedziņas attiecības, kur dd un viņa pārstāvji ar vainojamam darbībām nodarījuši darbiniekam; 2) zaudējumu piedziņas attiecības, kur nadarīti dd.
disciplināras ietekmēšanas līdzekļu piemērošanas attiecības – veidojas darbiniekam izdarot disciplināro pārkāpumu, kas izriet no darba līguma, darba kārtības noteikumiem, darba koplīguma, darba devēja norādījumu pārkāpšanas.…
Darbā ir sniegtas atbildes uz darba tiesību eksāmenu jautājumiem. Ļoti noder gatavojoties eksāmenam!
- Darba attiecības un darba aizsardzība
- Darba tiesības
- Darba tiesības
-
Ты можешь добавить любую работу в список пожеланий. Круто!Darba tiesības
Конспект для университета7
-
Darba tiesības
Конспект для университета15
-
Eiropas Savienības darba tiesības
Конспект для университета17
-
Darba tiesības
Конспект для университета16
-
Uzdevumi darba tiesībās
Конспект для университета3