1. „Darba tiesības”. Jēdziens, vieta un nozīme tiesību sistēmā.
ES darba tiesību normas nosaka minimālās prasības, kas jāievēro darba tiesību jomā visā ES teritorijā.
Darba tiesības – normatīvo aktu kopums, kas nosaka minimālās prasības darba tiesisko attiecību jomā ES mērogā, kā arī regulē darbinieku un darba devēju tiesiskās attiecības, kuras parasti tiek dibinātas uz darba līguma pamata, kā arī sevī ietver citas ar šīm attiecībām cieši saistītas attiecības.
Darbinieki – fiziskas personas, kurām saskaņā ar Eiropas Kopienas Tiesas praksi ir jāatbilst 3 priekšnoteikumiem: - jāveic konkrēti pienākumi, - pienākumi jāveic darba devēja uzdevumā, - jāsaņem par to atlīdzība.
LR darba likumā darbinieka jēdziens ir ietverts 3. pantā.
Darba devēji – var būt fiz. vai jur. pers. DL 4. pants + Komerclikums (par juridiskām personām)
Darba tiesību sistēma – to ES mērogā veido
1)primārie jeb sākotnējie tiesību akti,
2)sekundārie jeb atvasinātie tiesību akti, kuriem ir juridisks spēks ES dalībvalstīs,
3)starptautiskie darba tiesību avoti.
2. Darba tiesību subjekti.
- fiziskas personas, - juridiskas personas.
Darba devējs /Darba likuma 4. pants/ Juridiska persona kā darba devējs, pamatojoties uz Civillikumu un Komerclikumu ir valsts pašvaldības personu apvienība, iestāde, nodibinājums un lietu kopība, kurām piešķirta juridiska personība. Krievu zinātnieks Šeršeņevics juridiskās personības definīciju formulē – „ar juridisko pers. saprot visu to, kas neesot fiziska pers., saskaņā ar likumu, konkrēta mērķa ietvaros var būt subjekts tiesībās.”
Juridiskām personām ir 4 pazīmes:
1. – organizatoriskā vienotība, kas sevī ietver personas apvienošanos organizācijā, gribas vienotība, kas izteikta statūtos dibināšanas līguma likumā, bet izpaužas pakļautībā, tiesiskā reglamentācijā un darbinieku – dalībnieku savstarpējās attiecībās. 2. – īpašuma atdalīšana, kas sevī ietver to, ka juridiskās personas īpašums atdalīts no dalībnieku un citu personu īpašuma, veidojas vienots īpašumu komplekts. 3. – patstāvīga īpašumu atbildība. 4. – juridiskai personai ir tiesības savā vārdā slēgt likumā noteiktus līgumus, uzstāties kā prasītājam un atbildētājam tiesā.
Fiziska persona kā darba devējs – komerclikums ievieš jēdzienu komersants. Individuālais komersants ir tiesību subjekts, kas var slēgt darījumus, kas saistīti ar komercdarbību.…
1. „Darba tiesības”. Jēdziens, vieta un nozīme tiesību sistēmā. 2. Darba tiesību subjekti. 3. Darba līgums kā juridisks fakts darba tiesisko attiecību nodibināšanai. 4. Darba līguma noslēgšanas kārtība. 5. Darba līguma puses. Darba līguma klasifikācija. 6. Darba līgumu veidi. 7. Sieviešu un pusaudžu darbā pieņemšanas specifika. 8. Grozījumi darba līgumā. 9. Pamats darba tiesisko attiecību izbeigšanai. 10. Darba līguma izbeigšana pēc darbinieka uzteikuma. 11. Darba līguma izbeigšana pēc darba devēja uzteikuma. 12. Darbinieku atlaišanas kārtība. 13. Arodbiedrību organizācija un to loma darba tiesību nozarē. 14. Darba aizsardzība. Darba devēja pienākumi un tiesības. 15. Darba aizsardzība. Darbinieka pienākumi un tiesības. 16. Sieviešu darba aizsardzība. 17. Nepilngadīgo darba aizsardzība. 18. Darba laika tiesiskā regulēšana. 19. Atpūtas laika tiesiskā regulēšana. 20. Darba samaksas tiesiskā regulēšana un veidi. 21. Darba devēja atbildība par darba samaksas nesamaksāšanu laikā. 22. Darba kārtība. 23. Darba devēja pamattiesības un pienākumi. 24. Darbinieka pamattiesības un pienākumi. 25. Darba līguma pušu atbildība par darba tiesību ievērošanu. 26. Pušu materiālā atbildība. 27. Disciplinārā atbildība. 28. Darba strīdi, to risinājums. 29. Katra tiesības uz sociālo nodrošinājumu vecumdienās. 30. Katra tiesības uz nodrošinājumu bezdarba gadījumā. 31. Starptautiskā darba organizācija, tās mērķi un uzdevumi. 32. Darba tiesību uzraudzība un kontrole. 33. Diskriminācijas un vardarbības aizliegums darba tiesiskajās attiecībās. 34. Darba koplīgums. 35. Darba vides aizsardzības faktori.
- Darba tiesības
- Darba tiesības
- Darba tiesības
-
Ты можешь добавить любую работу в список пожеланий. Круто!Darba tiesības
Конспект для университета7
-
Darba tiesības
Конспект для университета15
-
Eiropas Savienības darba tiesības
Конспект для университета17
-
Darba tiesības
Конспект для университета16
-
Uzdevumi darba tiesībās
Конспект для университета3