1.Lēmums par lietas ierosināšanu.
Pirmkārt, tiek pieņemts lēmums par lietas ierosināšanu. Konkrētajā gadījumā administratīvā lieta iestādē tiek ierosināta uz iesnieguma pamata (saskaņā ar Administratīvā procesa likuma 55.panta pirmo daļu).
2.Faktisko apstākļu noskaidrošana.
Faktisko apstākļu noskaidrošanas rezultātā rodas pamats likumīga, taisnīga, objektīva un argumentēta lēmuma pieņemšanai.
Administratīvajās tiesībās lēmums tiek pieņemts pēc iekšējās pārliecības, kas pamatota uz vispusīgi, pilnīgi un objektīvi izpētītiem visiem lietas apstākļiem to kopumā, novērtējot pierādījumus, kā arī ņemot vērā publisko tiesību principu, kas nosaka, ka ikvienas šaubas jātulko par labu indivīdam.
Lai atvieglotu tiesību normas meklēšanas procesu un novērtējuma veidošanu, tiesību piemērotājam, kuram gadījums ir tiesiski jāizvērtē, jānoskaidro tādi apstākļi, no kā var būt atkarīgs novērtējums saskaņā ar eventuāli piemērojamām tiesību normām. Piemēram, šajā gadījumā tiesību piemērotājam ir jāpārliecinās par to, vai lietā pastāv tādi fakti, kas var būt par pamatu audzēkņa J.Bērziņa atbrīvošanai no valsta pārbaudes darbu kārtošanas, kā arī šo faktu atbilstība piemērojamām tiesību normām.
Ar salīdzinošās metodes palīdzību tiek salīdzināts šis te gadījums ar tiesību normu.
…