Ferīts ir oglekļa cietais šķidrums Fe(α) dzelzī. Ferīts pie 1400oC temperatūras var saturēt līdz 0,1% C, pie 723oC temperatūras var saturēt līdz 0,002% C, bet istabas temperatūrā- tikai 0,006% C. Neleģētos tēraudos un čugunos ferīts cietā šķīdumā satur ne tikai oglekli, bet arī silīciju, mangānu, fosforu un citus elementus. Ferīta, tāpat kā tīra dzelzs, mikrostruktūra sastāv no graudiem. Tiem ir tilpumā centrēta kubiska struktūra un līdz 768oC tas ir feromagnētisks.
Ferīta cietība un mehāniskās īpašības ir atkarīgas no cietajā šķīdumā esošajiem piemaisījumu elementiem un to daudzuma. Neleģēto tēraudu un čugunu īpašības visvairāk ietekmē silīcijs un fosfors. Ja ferītā piemaisījumu praktiski nav, tā cietība ir aptuveni HB 60.
Cementīts- Fe3C ir oglekļa un dzelzs ķīmiskais savienojums, kas satur 6,67% oglekļa (dzelzs karbīds). Cementītam ir sarežģīts režģis ar lielu koordinācijas skaitli un stiprām metāliskām saitēm starp dzelzs atomiem. Cementīts līdz 210oC ir feromagnētisks, tam ir ļoti liela cietība (HB>800), tas ir trausls, slikti kodināms; mikrostruktūras pētījumos to var konstatēt pēc raksturīgā spīduma, kā arī pēc tā, ka neizkodinātie cementīta apgabali paceļas uz virsmas augstāk par citām struktūras sastāvdaļām. Izšķīdinot cementītā mangānu, hromu un citus elementus, kas veido karbīdus, tā cietība pieaug.
…