Pastāvēja atšķirības starp Proto-IE un Proto-Urāliešiem. Proto-IE dzīvoja stepēs, meklē ganības ganāmpulkiem, Proto-Urālieši turpina mednieku un vācēju dzīves veidu ziemeļu mežu zonās.
Proto-IE lopkopju populācija nepiedzīvoja kultūras un valodas uzplaukumu dzīvodami izolācijā. Viņi uzturēja patstāvīgus kontaktus, sociālu mijiedarbību un tirdzniecības attiecības ar kaimiņu tautām ziemeļos (Proto-Urāliešiem) un tālāk dienvidos (Proto-Ziemeļ Kaukziešiem). Kaut arī pastāvēja liela atšķirība dzīvesveidos problēmas uzturēt sakarus nebija un konflikti starp populācijām neradās. Šie savstarpējie sakari datējami ar 6 – 7 gadu tūkstoti p.m.ē. Kā pierādījums tam ir Urālu vārdu krājuma aizguvumi no IE valodas. Šis novērojums apstiprinātu pieņēmumu, ka lopkopju valoda un viņu kultūru Proto-Urāliešu populācijā tika uzskatīta par prestižu. Spriežot pēc aizgūto vārdu veida Urāliešu leksikā, var secināt, ka IE bija ļoti aizrautīgi tirgoņi un viņiem bija augstvērtīgi labumi (piem., medus) un tehnoloģijas, ko piedāvāt mednieku-vācēju tautai ziemeļos.
IE pastāvēja kontakti arī ar D kaimiņiem, Kaukāza vietējiem iedzīvotājiem. Iespējams, ka savstarpēja sadarbība starp šīm divām populācijām sāka parādīties un attīstīties 5 gadu tūkstotī p.m.ē.…