Ekonomika- zinātne par to, kā sabiedrība ar ierobežotiem resursiem visefektīvāk var apmierināt cilvēku neierobežotās vajadzības.
Ekonomikas pamatproblēma- pretruna starp neierobežotajām cilvēku vajadzībām un ierobežotajiem resursiem, lai šīs vajadzības apmierinātu.
Preces ir lietas, kuras patērējot cilvēki apmierina savas vajadzības.
Pakalpojumi ir darbību, pasākumu kopums, ko veic noteiktu arodu speciālisti vai uzņēmumi, lai apmierinātu klientu vajadzības.
Preces, kuras apmierina cilvēku svarīgākās (fizioloģiskās, drošības) vajadzības, ir pirmās nepieciešamības preces.
Mikroekonomikas mērķis ir noteikt tirgus dalībnieku racionālu rīcību ierobežotu resursu apstākļos; nodrošināt ekonomikas izaugsmi, pilnīgu nodarbinātību, efektivitāti un sociālo aizsardzību.
ceteris paribus- ja pārējie nosacījumi ir nemainīgi
Mūsdienu ekonomika ir tirgus ekonomika- tirgus ir mehānisms, kas saista pircēju un pārdevēju.
Ražošanas faktori- uzņēmumos izmantotie ražošanas resursi- zeme, darbs, kapitāls, uzņēmējdarbība. Par izmantojamiem ražošanas faktoriem uzņēmumi maksā renti, algu, procents, peļņu.
Kapitāla ražošanas un uzkrāšanas procesu sauc par investēšanu. Dažkārt par kapitālu (finanšu kapitālu) sauc arī naudu, kuru var izmantot, lai iegādātos mašīnas un iekārtas.
Darbs- mērķtiecīga cilvēku darbība, lai radītu materiālās un garīgās vērtības, sniegtu pakalpojumus, kas nepieciešami sabiedrības vajadzību apmierināšanai.
Mūsdienās svarīgākais ekonomikas resursu veids ir cilvēku resursi, ienesīgākais ieguldījums- investīcijas cilvēciskajā kapitāla- izglītībā, kvalifikācijas paaugstināšanā. …