1. Ekonomikas nevienmērīga attīstība. Tās sekas ir ekonomikas lejupslīde, samazinās ražošana, pieaug bezdarbs un inflācija. Turpretī, ja gadu no gada notiek ekonomiska izaugsme, tad arī iedzīvotāju ienākumi patstāvīgi palielinās, radot lielākas iespējas preču un pakalpojumu iegādei. Valdība var vairāk līdzekļu novirzīt iedzīvotāju veselības aprūpei, izglītībai, zinātnei, ceļu būvei un citu vajadzību apmierināšanai. Tas nodrošina sabiedrības progresu, iedzīvotāju līmeņa vispārēju pieaugumu.
2. Nepilnīgā konkurence un monopolvara. Tirgus sektora efektīvas funkcionēšanas pamats ir pilnīga konkurence, jo tā sekmē ierobežoto resursu efektīvu izvietošanu. Toties nepilnīgas konkurences tirgū valda monopolvara. Ir nozares, kurās nebūtu lietderīgs liels ražotāju skaits, piemēram, iedzīvotāju apgādē ar ūdeni, gāzi, elektroenerģiju, kā arī var pastāvēt dabīgie un citi monopoli, kuru darbību regulē īpaša likumdošana.
3. Resursu nepietiekama mobilitāte. Šis process ietekmē tirgus mehānisma darbību tādās sfērās kā investīcijas cilvēciskajā kapitālā, zinātniskajos pētījumos, lauksaimniecībā.…