2000.-2002. Argentīnas krīze
Krīze sākās ar banku skandālu – divas bankas bija iesaistītas naudas atmazgāšanā. Centrālās bankas vadītājs Pedro Pou kļuva par politiķu mērķi. Menema valdības ekonomikas ministrs Dominingo Kavallo (Dominingo Cavallo) nomainīja Pou amatā, pieļaujot iespēju valūtas konvertācijas sistēmu padarīt “fleksiblāku” – tas būtu panākams, Argentīnas peso piesaisti pret ASV dolāru mainot pret piesaisti pret valūtu grozu.
Tirgus reakcija sekoja nekavējoši – tika prognozēts, ka šīs izmaiņas nozīmē atteikšanos no konvertācijas sistēmas un Argentīnas peso devalvāciju. Šādas prognozes lika spekulētājiem rīkoties un peso zaudēja vērtību forvarda tirgos. Pieauga peso valūtas risks, bet peso devalvācijas iespējamība paaugstināja iespēju, ka ārējie parādi tiks restrukturēti vai arī notiks defaults. Līdz ar to Argentīna nokļuva krīzes situācijā.
Būtiskākie Argentīnas krīzes iemesli bija divi: pārvērtēts valūtas fiksētais kurss (1991.gadā Argentīnas peso tika fiksēts pret ASV dolāru ar kursu viens pret vienu) un pārmērīgs ārvalstu parādu apmērs. Tā kā valūtas maiņas kurss tika fiksēts pārāk augstā līmenī, Argentīna eksportēja pārāk maz, bet importēja pārāk daudz. Šāda tirdzniecības bilance radīja situāciju, kurā Argentīnai nebija iespējams iegūt ārvalstu valūtu savu parādsaistību kārtošanai. Tā vietā Argentīna bija spiesta aizņemties vēl un tās parāds pieauga. Valsts ārējās saistības, lielākā daļa no kurām bija centrālai un provinču valdībām, sasniedza 50% no IKP un gadā dzēšamo saistību apjoms sasniedza 30 miljardus ASV dolāru . Kad šāda situācija izveidojās, Argentīna vairs nespēja turpināt īstenoto politiku – turpināt aizņemties, lai segtu saistības, tādējādi audzējot parāda apjomu – tā bija spiesta pasludināt defaultu un devalvēt peso.
…
Cēloņi – 1) Parādu deflācija - Irvings Fišers uzskatīja, ka Lielās depresijas aizsākums meklējams lielajos kredītos un deflācijā. Fišers lielos kredītus uzskatīja par neatmaksājamiem parādiem, kas izraisīja spekulācijas un mākslīgi uzpūstos aktīvus. Viņš uzskaitīja deviņus faktorus, kas savstarpējā sakarībā radīja pamatu parādiem un deflācijai izraisīt krīzi. Notikumu secība bijusi šāda: 1. parādu likvidācija un piespiedu pārdošana; 2. naudas plūsmas apsīkšana pēc banku aizdevumu atmaksas; 3. īpašumvērtības kritums; 4. vēl lielāks kritums uzņēmējdarbības nozaru vērtībā, kas izraisīja bankrotus; 5. peļņas samazināšanās; 6. produkcijas, tirdzniecības apjomu un darbinieku skaita samazināšanās; 7. pesimisms un uzticības zaudēšana; 8. naudas slēpšana; 9. procentu likmju kritums un deflācijas ietekmēto likmju celšanās. 2) Federālās rezerves loma - Savā 1963. gadā izdotajā grāmatā A Monetary History of the United States Nobela prēmijas laureāts Miltons Frīdmans un Anna Švarca norāda, ka Federālo rezervju sistēma turpināja samazināt naudas masu, laikā kad tā samazinājās jau dabīgu procesu ietvaros (piemēram, cilvēkiem krājot un atsakoties tērēt naudu). Tādējādi process, kas varētu būt bijis vienkārša recesija, pārauga Lielajā depresijā, pēc Frīdmana un Švarcas domām, Federālās rezerves kļūdas dēļ. Lielā depresija ilga gandrīz desmit gadus un noveda pie pamatīgas ienākumu samazināšanās, rekordaugsta bezdarba un ražošanas apjomu samazināšanās.
- Ekonomiskās domas vēsture
- Ekonomiskās domas vēsture
- Ekonomiskās krīzes
-
Ты можешь добавить любую работу в список пожеланий. Круто!Ekonomiskās domas vēsture
Конспект для университета8
-
Ekonomiskās domas vēsture
Конспект для университета25
-
Ekonomiskās sistēmas. Tirgus sistēma
Конспект для университета5
-
Ekonomiskās domas vēsture
Конспект для университета10
-
Ekonomiskās sistēmas teorijā un praksē. Tirgus jeb kapitālistiskās ekonomikas modeļi Āzijā
Конспект для университета5