Lielie jautājumi
1.Datoru tīkli, klienta un servera (resursu) datori, (Internet) tīkla servisi/pakalpojumi
Lokālais tīkls ( LAN – local area network) ir tīkls organizācijas ietvaros, ar kura palīdzību tiek nodota, pārvadīta informācija organizācijas iekšienē.
Globālais tīkls aptver jau vairākas organizācijas un ir radies, veidojot informācijas apmaiņas tīklu starp vairākām organizācijām.
Internets ir vairāki savienoti globālie tīkli.
Intranet – globālais tīkls, kas ir vienas organizācijas ietvaros un kura palīdzību tiek, piemēram, izplatīta informācija darbiniekiem.
Extranet – vairāki savienoti globālie tīkli, kas nav pieejami visiem lietotājiem, pieejami tikai noteiktai lietotāju daļai, kas, piemēram, ir noslēgusi līgumus. Extranet ir LETA.
Datori internetā var lietot kādu no tālāk minētajiem interneta servisiem:
Elektronisko pastu (e-pastu), sūtot un saņemot ziņas, piedalīties kādās diskusijās;
Piekļūt citam datoram un to lietot it kā pie tā sēdētu;
FTP (File Transfer Protocol) ļauj savā datorā ātri redzēt un saglabā dažādus failus savā datorā
Gopher ir agrākais dokumentu pieejamais formāts internetā (tikai tekts), tomēr tos reizēm vēl joprojām ir iespējams sastapt;
World Wide Web jeb www ir lielākā, ātrāk augošā aktivitāte Internetā.
2.Komunikācijas ar un bez tehnoloģiju izmantošanas, kopīgais un atšķirīgais
Ja parasti komunikācija ir sinhrona, tad datora bāzēta komunikācija ir asinhrona vienmēr, lai arī reizēm tā šķiet sinhrona. Interneta komunikācijas kanāls ir ievērojami šaurāks, līdz ar to mēs varam iegūt mazāk informācijas par savu “sarunas” – sarakstes partneri, nekā tas ir parastā interpersonālā komunikācijā. Taču datora bāzētā komunikācijā ir ievērojami mazāk trokšņu, nekā parastajā komunikācijā.
Sevišķi izteikta asinhrona komunikācija ir lietojot e-pastu, rakstot kādus komentāru utt., jo šeit var parādīties ievērojama nobīde laikā, kamēr ziņas sūtītājs saņem atpakaļ kādu zīmi, par to, ka viņa ziņa ir uztverta, un sagaida atbildes reakciju, ja vispār sagaida. Ļoti bieži lietojot internetu, piemēram, sūtot e-pastu, sastopama situācija, ka tev neviens uz tavu sūtīto e-pastu neatbild. Ja, piemēram, parasti komunicējoties partneris atbild, verbāli vai neverbāli, bet vismaz ir saprotams, ka viņš tavu ziņu ir uztvēris, tad sūtot e-pastu, atbildes reakcija var arī nepienākt. Michael Fraase (internet eksperts) uzskatīja, ka e-pasts ir efektīvākā komunikācijas forma, ko radījis cilvēks, jo tā nepatērē ne daudz laika, ne enerģijas un lietotājs var izvēlēties, kas nosūtīt e-pastu un vai vispār atbildēt.…