1.Dažādās politisko partiju sistēmas, to atšķirības, priekšrocības un trūkumi.
Politisko partiju sistēmas:
vienpartijas – raksturīga totalitārismam, kur ir viena nemaldīgi pareiza partija (politiskā elite), Ķīna, Kuba, Padomju Savienība;
divpartiju - valstī ir 2 galvenie politiskie spēki, bet vispār var būt vairāk; tās 2 secīgi viena otru nomaina; tā ir priekšrocība, jo valdības ir stabilas (salīdzinot ar daudzpartiju), Lielbritānija, ASV;
daudzpartiju – visvairāk izplatīts, vecās demokrātijās nav daudz (7-9 apm), tāpat ir galvenie lielie politiskie spēki, trūkums- ir grūti izvēlēties, nestabilas valdības, priekšrocība- plaša sabiedrības pārstāvniecība.
2.Demokrātijas priekšrocības salīdzinājumā ar citiem politiskajiem režīmiem.
Tautas vara; raksturīga varas dalīšana; sabiedrība piedalās valsts pārvaldes institūciju izveidē, politisko lēmumu pieņemšanā (referendumi); vienlīdzība (1 cilv – 1 balss); centrā ir viens individuāls cilvēks; vairākuma vara.
3.Interešu grupu ietekme uz valsts politiskajiem procesiem. Lobisma jēdziens.
Interešu grupa- cilvēku kopums, kam piemīt kādas kopīgas pazīmes un kam ir apzinātas kopīgas sociālās, ekonomiskās vai politiskās intereses, ko šīs interešu grupas tiecas īstenot (piem. Latvijas Studentu apvienība). Savas intereses var aizstāvēt ar lobismu (cenšoties ietekmēt izpildvaru, intensīvi strādājot) – tas nav ne labi, ne slikti, atkarīgs no līdzekļiem, ko izmanto.
lobijs - indivīds vai personu grupa, kas mēģina pierunāt vēlētus politiķus vai ieceltus ierēdņus atbalstīt vai kavēt kādus centienus.
4.Izpildvaras jēdziens; valdība un valsts civilais un militārais dienests; valdības funkcijas. LR Ministru kabinets.
Plaša nozīmē- civilais un militārais dienests, šaurā nozīmē- Ministru Kabinets.…