Elektriskās parādības ir zināmas kopš seniem laikiem. Visi pazīst zibeni, tas negaisa laikā lika bīties un izraisīja ne mazums nelaimju, iesperot ēkās un kokos. Ziemeļu tautas varēja novērot polārblāzmu, kad iestājas polārā nakts, redzama virmojoša gaismas blāzma, kas it kā šūpojas debesīs. Agrāk cilvēki nemeklēja šīm dabas parādībām līdzības un saistības.
Elektrizācija – parādība, kuras laikā, berzes rezultātā vai elektriskajiem lādiņiem uzkrājoties uz atsevišķiem ķermeņiem, daļa negatīvā lādiņa tiek atdalīta no pozitīvā lādiņa.
Zibens līkloču ceļā esošais spīdošais un sakarsušais gaiss, strauji izplešoties, var nodarīt lielu postu – izraisīt ugunsgrēku, saplēst koku vai akmeni, sagraut jumtu. Tāpēc mūsdienās visas ēkas aizsargā zibensnovedēji. Tos izgudroja slavenais amerikāņu valstsvīrs Bendžamins Franklins 1746. gadā.
Salīdzinājums
Elektrizāciju var salīdzināt ar magnētismu, jo elektrizēts priekšmets pievelk sīkus priekšmetus, tāpat kā magnēts. Parādību, kad dzelzs gabaliņš pievelk dzelzs priekšmetus, sauc par magnētismu. Magnētisms tika atklāts vairāk nekā pirms diviem tūkstošiem gadu un no tiem prata izgatavot kompasa šautru, kas norādīja debespušu virzienu. To izmantoja jūrasbraucēji. Tika novērots, ka kompasa magnētadata vienmēr nostājas ziemeļu – dienvidu virzienā.
Magnētisko polu uzvedība ir līdzīga elektrisko lādiņu mijiedarbībai. Atšķirīgi magnētiskie poli savstarpēji pievelkas, tāpat kā dažādu zīmju elektriskie lādiņi. Vienādi magnētiskie poli atgrūžas, tāpat kā vienas zīmes elektriskie lādiņi. Tātad elektrizācija ir ļoti līdzīga ar magnētismu.…