Šajā darbā apskata tikai pirmo stabilitātes izjaukšanas veidu (aperiodisko) vienkāršai sistēmai: stacija strādā caur elektropārvades līniju bezgalīgas jaudas sistēmai. Darbā apskata gadījumus, kad ir proporcionālas darbības ierosmes regulators vai arī uzstādīts stiprās darbības ierosmes regulators.
Proporcionālas darbības ierosmes regulatori reaģē uz regulējamā parametra (sprieguma vai strāvas) zīmi un lieluma izmaiņām. Pie šīs klases var pieskaitīt elektronu un elektromehāniskos regulatorus, kompaundēšanas iekārtas. Šie AIR nodrošina nemainīgu pārejas elektrodzinējspēka šķērskomponenti E’q.
Stiprās darbības regulatori izmaina ierosmes strāvu pēc sarežģītāka likuma, kad AIR reaģē ne tikai uz sprieguma un strāvas vai citu regulējamo parametru zīmi un izmaiņas lielumu, bet arī uz šo regulējamo lielumu atvasinājumiem (pirmo vai otro). Līdz ar to šāda tipa ierosmes regulatori reaģē arī uz regulējamā parametra izmaiņas ātrumu un paātrinājumu. Tas dos iespēju uzturēt nemainīgu spriegumu uz ģeneratora kopnēm Ug vai pat aiz paaugstinošā transformatora elektropārvades līnijas sākumā.
Darba mērķis tātad ir iepazīstināt studentus ar statiskās stabilitātes traucējumu aprēķiniem uz maiņstrāvas aprēķinu galda.
Hidrostacija ir pievienota pie bezgalīgas jaudas sistēmas ar 110 kV līniju (zīm. 1.-1.). Dotai sistēmai uzņemt pārvadāmās jaudas atkarību no nobīdes leņķa starp stacijas e.d.s. un sistēmas spriegumu (pēdējo pieņem ar bezgalīgu jaudu) šādiem gadījumiem:
1) elektrostacijā nav automātiskā ierosmes regulatora;
2) elektrostacijas ģeneratoriem ir proporcionālas darbības ierosmes regulatori;
2) elektrostacijas ģeneratoriem ir stipras darbības ierosmes regulatori.…